Litvínov trvá na zachování limitů těžby, vítá Greenpeace a sdružení Kořeny
9. 11. 2009 - PRAHA [Econnect]
„Postoj města Litvínova se v žádném ohledu nemění, všichni koaliční zastupitelé jsou vázáni koaliční smlouvou. Nemám žádné poznatky, že by z tohoto důvodu chtěl někdo z koalice vystoupit,“ uvedl mj. Volák (ODS), kterému přizvukoval i přítomný místostarosta Martin Klika (ČSSD). Ve zmíněné smlouvě z listopadu 2006 přitom výslovně stojí „Strany zastoupené v Zastupitelstvu města budou společně usilovat o zachování co nejlepších podmínek pro další rozvoj města a život občanů města, zejména bráněním se přiblížení povrchové těžby za hranice limitů těžby, stanovené Usnesením vlády ČR č. 444/1991 Sb.“
„Jsme rádi, že vedení města se k obraně limitů jednoznačně přihlásilo. Věříme, že po tomto jasném A bude následovat stejně jasné B: Litvínov by měl svůj názor oficiálně sdělit vládě a požadovat, aby byly z nyní projednávaní Státní energetické koncepce vypuštěny všechny části, které počítají s prolomením limitů a rozšířením velkolomů na území Litvínova. Doufáme, že výbor zastupitelstva pro limity takové usnesení v nejbližší době připraví,“ uvedl dnes vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.
Usnesení rady města z minulého čtvrtka, které se touto otázkou zabývalo, zůstalo na půli cesty: k návrhu státní energetické koncepce (SEK) se sice staví kriticky, ale neobsahuje žádný věcný požadavek a přímo se v něm nehovoří ani o limitech těžby.
Usnesení navrhl radní Patrik Christian Cmorej ze Strany zelených. „Patrik to určitě myslel dobře, ale ve snaze najít diplomatické znění to v tomto případě trochu přehnal. Po dnešním vyjádření vedení města mu určitě nestojí nic v cestě, aby zpřísnění původního usnesení rady prosadil v zastupitelstvu,“ uvedla Tereza Otcovská z litvínovského sdružení Kořeny.
Prolomení limitů těžby odmítlo v Litvínově v roce 2006 v místním referendu 95 % zúčastněných voličů. Referendum bylo neplatné, protože tehdy platný zákon vyžadoval minimální volební účast 50 % oprávněných občanů. Hlasování o postoji města k rozšiřování dolů se zúčastnilo 38 % voličů, což bylo ovšem o 3 procentní body více, než v komunálních volbách.
Podle výzkumu společnosti Factum Invenio z letošního července odmítají bourání severočeských obcí z důvody rozšiřování těžby hnědého uhlí téměř tři čtvrtiny obyvatel České republiky, pro je pouhých 12 %.