V Olomouci se chystají Slova bez hranic
27. 9. 2007 - OLOMOUC [Econnect]
-Foto Slova bez hranic 2006-
Mezinárodní festival Poezie bez hranic, který v Olomouci probíhal v letech 2001 - 2004, byl ojedinělým projektem svého druhu. Na Poezii bez hranic, jejíž duchovní otec byl majitel bývalého nakladatelství Petrov - dnes Druhého města - Martin Pluháček, vystoupilo mnoho významných českých i zahraničních básníků a básnířek. Byli mezi nimi například Jaap Blonk, Jello Biafra, Edoardo Sanguineti, Amiri Baraka, John Giorno, Nanao Sakaki, Benny Andersen, Jan Burian, Ivan Wernisch, Egon Bondy a další. Před pěti lety zde byl rovněž odstartován fenomén Slam poetry, „přiváženi“ zahraniční slameři a dokonce i američan Mark Smith, který v osmdesátých letech zorganizoval v Chicagu vůbec první slam a začal se jím hlouběji zabývat. Ačkoli si akce rozhodně nemohla stěžovat na divácký nezájem, kvůli nejrůznějším důvodům se 5. ročník již neuskutečnil.
„Tato skutečnost nás vedla k založení festivalu poezie, který by chtěl navázat na roky předchozí. To znamená zachovat mezinárodní účast, propojení slova a hudby a příjemnou atmosférou setkávání lidí, ať už literárně činných nebo těch, kteří jen přijdou naslouchat básnickému slovu,“ říká jeden z letošních organizátorů Bob Hýsek z občanského sdružení Detour productions.
Odkaz Poezie bez hranic tedy znovu ožívá, a to již druhým rokem, díky příznačně nazvaném festivalu Slova bez hranic. V Divadle hudby v rámci něj vystoupí česká básnířka Sylva Fischerová, angličtí experimentální tvůrci Antony Rowland a Scott Thurston, skotský námořník a multimediální umělec Ian Stephen, čínská operní zpěvačka Feng-jün Song nebo hudebníci Miroslav Wanek a Pavel Fajt. Polský internetový projekt a časopis Pobocza představí ukázky ze své databáze překladu středoevropské a východoevropské poezie.
V rámci společného vystoupení se předvedou čeští a slovenští šampióni v žánru slam poetry, poctou nedávno zesnulému Egonu Bondymu bude půlnoční čtení jeho poezie spisovatelem Jiřím Oličem. V klubu Kaldera se posluchači seznámí s tvorbou portugalských, irských, slovenských, maďarských, srbských, slovinských a německých básníků, v hospodě U Muzea budou probíhat vystoupení českých performerů a hudebních kapel.