Pro zrakově postižené je užívání mobilu a PDA zase o něco snadnější
25. 10. 2005 - BRNO [Econnect]
- Přístroj EasyLink s braillskou klávesnicí pomáhá nevidomým ovládat mobil i PDA -
"Vloni byla naším 'tahákem' mobilní technika – zvučené mobily a přenosné počítače, PDA. Letos přidáváme vylepšení, braillskou klávesnici, pomocí které je možné mobil či PDA bezdrátově obsluhovat," vysvětluje Hana Bubeníčková z Metodického centra informatiky SONS. Klávesnice s ovládaným zařízením komunikuje bezdrátově přes bluetooth a dobíjitelná baterie vydrží až deset hodin – celá klávesnice je přitom velká jen jako větší mobil a tvarovaná tak, aby se dala pohodlně ovládat.
Pro zrakově postižené uživatele mobilů bylo před časem důležitým vylepšením hlasové vytáčení nebo třeba možnost uložit některá čísla mezi takzvané zrychlené volby. Pozdější ozvučení, které zvládají "chytré mobily", ale umožňuje i lepší práci s telefonním seznamem a čtení a psaní SMS zpráv. Od loňska našly "mluvící" mobily, které uživateli přečtou nahlas každou položku menu nebo jakýkoli jiný text na displeji, mezi zrakově postiženými lidmi velkou oblibu. Letošní novinka usnadní používání všech funkcí mobilu či PDA. "Vloni tu byl posun k možnosti ovládat mobil, letos ke snadnosti jeho ovládání," říká Hana Bubeníčková.
Kromě braillské klávesnice SONS na Invexu představuje další novinky ze světa výpočetní techniky včetně různých softwarových řešení, například softwarové lupy pro slabozraké nebo hlasové výstupy pro nevidomé. A o stánek sdružení mají zájem nejen zrakově postižení návštěvníci veletrhu. "V poslední době si lidé zvykli chodit například kvůli tématu blind friendly webu. V devadesátých letech se lidé divili, jak je to možné, že nevidomí umí pracovat s internetem. Teď už si chodí pro konkrétní informace," srovnává Hana Bubeníčková.
Se zásadami "blind friendly webu" – tedy takového prostředí internetu, které je uživatelsky přátelské i ke slabozrakým nebo nevidomým lidem – se tak lidé mohou na stánku SONS také seznámit. Projekt Blind Friendly web má za cíl umožnit zrakově postiženým uživatelům internetu snadnější orientaci na webových stránkách, a to pomocí portálu přístupných stránek. Zároveň chtějí iniciátoři projektu seznamovat tvůrce webových stránek s principy bezbariérového webu a přimět je k dodržování těchto principů - tak, aby obsah webových stránek byl vždy dostupný a čitelný a aby práci s webovou stránkou řídil sám uživatel, tedy aby se osah neměnil, aniž by uživatel aktivoval k tomu určený prvek. Zároveň principy blind friendly webu požadují, aby bylo ovládání jasné a pochopitelné a odkazy na stránkách zřetelné a návodné. Také zdrojový kód by měl respektovat požadavek na správnou strukturu.
Stánek Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých bude na veletrhu Invex otevřen až do čtvrtka v pavilonu V na stanovišti č. 70. Jako nezisková organizace by se ale SONS neobešla bez podpory ze strany organizátorů veletrhu. "Rádi bychom poděkovali Brněnským veletrhům za vstřícnost, se kterou nás podporují už od roku 1993, kdy se veletrhu účastníme," dodává Hana Bubeníčková.