Městské včely nalezly nové útočiště ve výukovém včelíně
17.9.2020
Praha [ZŠ Dědina, Praha 6]
Autor: Alžběta Trojanová, tel: 235516502
Včelín bude sloužit včelařskému kroužku, který zde již třináctým rokem probíhá pod vedením zkušeného včelaře. Díky krytému prostoru včelína se budou nyní jednotlivé naplánované činnosti ve včelstvu vykonávat bez ohledu na aktuální třeba i deštivé počasí - a to ať už půjde o pravidelné kontroly zdraví včel, léčení nebo třeba svátek medobraní.
Včely na školách měly v dřívějších dobách velkou tradici a profese řídícího učitele a včelaře byla téměř nerozlučně spojena. Dnes mnozí zprvu zakroutí pochybovačně hlavou, když uslyší, že by ve školní zahradě ve městě mohly být včely, ale praxe sama ukazuje, že je možné úspěšně včely chovat i v novodobé zástavbě moderního velkoměsta, a že se zde nejen včelám velmi dobře daří, ale také že žádným způsobem nenarušují harmonický chod školního prostředí. Děti samy již berou život se včelami jako běžnou součást života školy a generace sourozenců nově přicházející do první třídy se na včely a práci ve včelařském kroužku těší.
"Včelám ve městě se dnes daří vlastně mnohdy lépe, než těm na venkově", vysvětluje včelař Mgr. Martin Semerád, Ph.D, "a je to především díky pestrosti pylové pastvy, kterou skýtají s láskou opečovávané zahrádky kolem jednotlivých domů. Kolem českých vesnic se namnoze táhnou nekonečné lány monokultur, které se z pohledu včel rychle mění v poušť, kdežto na své zahrádce chtějí mít lidé stále kolem sebe kvetoucí život, barvy a vůně po celý rok a tak i včely zde najdou hojnou potravu." Děti se tak prostřednictvím lásky ke včelám učí i starosti a péči o krajinu. A protože láska je podporována krásou, byl také nový včelín postaven ve tvaru včelí plástve a opatřen dokonce malebnou zvoničkou.