Tiskové zprávy NNO
Středověký klášter 30 km severozápadně od Brna již podruhé hostí skupinu 15 dobrovolníků v rámci společného projektu INEX - Sdružení dobrovolných aktivit a místní organizace Hojnost z. s. Dobrovolníci budou ve dnech 12. až 24. srpna pracovat na kultivaci a zkrášlení některých z částí rozsáhlého klášterního areálu, na jehož stavu se podepsal zub času a nezájem komunistického režimu o církevní památky.
::regionální rozvoj::
Jihomoravská vesnice Pravice bude hostit ve dnech 6. 8. - 12. 8. 2020 skupinu dobrovolníků, kteří přijeli svou prací podpořit renovaci tamního památkově chráněného panského dvora. Účastníci z různých koutů Evropy pomůžou v Pravicích již podruhé v rámci společného projektu INEX ̶ Sdružení dobrovolných aktivit, Pravického okrašlovacího spolku a ekologického zemědělského družstva Ochsen.
::regionální rozvoj::
Jihomoravská vesnice Pravice bude hostit ve dnech 6. 8. - 12. 8. 2020 skupinu dobrovolníků, kteří přijeli svou prací podpořit renovaci tamního památkově chráněného panského dvora. Účastníci z různých koutů Evropy pomůžou v Pravicích již podruhé v rámci společného projektu INEX ̶ Sdružení dobrovolných aktivit, Pravického okrašlovacího spolku a ekologického zemědělského družstva Ochsen.
::regionální rozvoj::
Ve Tvarožné Lhotě se 3. 8. – 17. 8. 2020 sejde mezinárodní skupina dobrovolníků. Náplní jejich práce budou různé činnosti spojené s podporou regionálních tradic a místní komunity. Během čtrnácti dnů na dobrovolníky čeká nejen práce, ale i vzájemné poznávání kultur a výlety do přilehlého okolí. Projekt se koná ve spolupráci INEX-SDA a obce Tvarožné Lhoty.
::regionální rozvoj::
Česká Kamenice v Ústeckém kraji kompletně proměňuje odpadové hospodářství. To tak bude výrazně efektivnější. Díky zavedeným novinkám samospráva města očekává zvýšení vytříděnosti odpadů a s tím spojené úspory. Městu k tomuto zlepšení v oblasti nakládání s odpady pomáhají i dotace z Operačního programu Životní prostředí.
::životní prostředí, regionální rozvoj::
Skupina dobrovolníků bude ve dnech 17. 7. až 25. 7. 2020 obnovovat zaniklou osadu Zastávka s cílem vytvořit eko-vesnici, jež se řídí tradičními metodami a přírodním životním stylem. Projekt proběhne ve spolupráci místní organizace Hnutí Brontosaurus Jeseníky a spolku INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, která koordinuje účast dobrovolníků. Projektu, tzv. workcampu, se zúčastní 14 dobrovolníků.
::regionální rozvoj::
Nedílnou součástí aktivit České rozvojové agentury je podpora trojstranných projektů českých subjektů. Jedním z nich je projekt Global Issues – Global Subjects (GIGS), který přispívá prostřednictvím globálního rozvojového vzdělávání a osvěty o SDGs k začleňování globálních témat do výuky vybraných předmětů v rámci systému formálního vzdělávání. Hlavním výstupem projektu implementovaného vzdělávací organizací ARPOK jsou motivovaní pedagogové, kteří mají na českých školách potřebné kompetence pro výuku globálních témat a témat týkajících se SDGs.
::regionální rozvoj::
Obec Hlásná Třebaň komplexně proměnila odpadové hospodářství. To je nyní efektivnější a přineslo významné úspory – došlo k výraznému zvýšení vytříděnosti odpadů. Proměna odpadového hospodářství obce proběhla s pomocí chytrých technologií.
::životní prostředí, regionální rozvoj::
Nezisková organizace Institut cirkulární ekonomiky oslavila v květnu páté narozeniny. Kromě oslavy nastává v INCIEN několik změn. Nejvýznamnější je ta, že se část činností přesouvá pod nově vzniklou poradenskou společnost CIRA Advisory s.r.o. INCIEN se začne více zaměřovat na vzdělávání a výzkum v oblasti cirkulární ekonomiky na úrovni makroekonomické, CIRAA se postará o naplňování principů cirkulární ekonomiky v praxi, tedy na mikroekonomické úrovni.
::regionální rozvoj::
Šumavské město Horná Planá kompletně proměňuje sběrný dvůr. Cílem nového řešení je výrazně zvýšit vytříděnost odpadů, a ušetřit tak náklady spojené s odpadovým hospodářstvím. Díky nově vybavenému sběrnému dvoru by Horní Planá měla již během prvního roku jeho fungování zásadně zvýšit separaci všech odpadů.
::životní prostředí, regionální rozvoj::
Aktuální koronavirová krize a související restriktivní opatření, která byla v různé míře uplatněna po celém světě, přináší projektům podpořeným z Programu B2B České rozvojové agentury mnohé omezení a výzvy. Vzhledem k pravidlům pro poskytování dotací ze státního rozpočtu není možné projekty prodloužit do následujícího roku. Bohužel ani v důsledku těchto objektivních okolností, které jsou zcela mimo kontrolu realizátorů. Je však možné žádat o změny v projektu, zejména pokud jde o posunutí harmonogramu (stále v rámci příslušného roku), přesuny prostředků v rámci schváleného rozpočtu nebo změny aktivit, které budou realizovány tak, aby bylo možno dosáhnout cílů projektů, alternativním způsobem.
::regionální rozvoj::
Program rozvojového partnerství pro soukromý sektor (Program B2B), je mezi českými firmami stále populárnější. Svědčí o tom i dotační výzva na podporu projektů v oblasti zahraniční rozvojové spolupráce pro rok 2020, která byla vyhlášena koncem listopadu loňského roku. Celkem bylo na základě pečlivého hodnocení projektů, v němž byly hlavními kritérii rozvojový dopad projektu a jeho finanční efektivnost a udržitelnost, podpořeno 32 projektů (17 nových a 15 pokračujících), přičemž celková výše dotace pro tyto projekty činí přibližně 25 mil. Kč.
::regionální rozvoj::
S podporou Programu B2B České rozvojové agentury poskytuje česká společnost Cambodian už druhým rokem technologickou i organizační asistenci menším pěstitelům pepře z provincie Kampot. Kampotský pepř, považovaný za nejlepší pepř na světě, vykupuje česká společnost přímo od drobných kambodžských farmářů za férové ceny a nyní jim v rámci projektu ČRA pořídila i nové přístrojové vybavení k dokonalému vysušení a vakuování produkce, a tím zvýšení její kvality a trvanlivosti.
::regionální rozvoj, životní prostředí::
Jedním z významných projektů současné české rozvojové pomoci v Etiopii, které jsou financovány prostřednictvím České rozvojové agentury, je pětiletý projekt geovědního mapování. Jeho hlavním záměrem je přispět k zastavení degradace zemědělské půdy a pomoci její obnově a podpoře rozmanitosti přírody v duchu SDGs 15. Projekt zároveň prohlubuje dřívější aktivity ČRA, díky nimž se loni stala Etiopie jednou z prvních afrických zemí, jejíž celé území je hydrogeologicky zmapované.
::regionální rozvoj, životní prostředí::
V Kamerunu se v současnosti nevyrábí kvalitní extrudované krmivo pro ryby, které má zásadní dopad na jejich úspěšný chov. Místní farmáři tak nemají jinou možnost než kupovat krmivo z dovozu, což se jim výrazně prodraží. Na základě podnikatelského plánu, podpořeného Českou rozvojovou agenturou v roce 2018, rozjíždí česká společnost Nirex Cameroon Investments projekt realizace zvětšení již existující farmy na produkci rybích plůdků do velikosti, ve které bude ekonomicky výdělečná. Dále se plánuje doplnit produkci plůdků o výrobní linku na zemědělská krmiva, která se importuje z ČR a vhodně doplní celý obchodní model podporující chov ryb v Kamerunu.
::regionální rozvoj::
Zatímco ještě v roce 1990 připadalo podle WHO na Kambodžu 116 úmrtí na 1000 narozených dětí, současný stav je až čtyřnásobně lepší. Zásluhu na tom má i projekt České rozvojové agentury, v rámci něhož byly letos v lednu předány Národní pediatrické nemocnici v Phnompenhu zdravotnické a neonatologické přístroje včetně inkubátorů. V této přední klinice, kde se specializují na zákroky, na něž kapacity regionálních nemocnic běžně nestačí, ošetří každoročně na 20 tisíc dětských pacientů.
::regionální rozvoj::
Koncem ledna se uskutečnila prezentace ministerstva zemědělství Adžarské autonomní republiky, na níž pracovníci ministerstva i dalších organizací ze státní i neziskové sféry prezentovali výsledky dosažené v sektoru za rok 2019. Jedním z hlavních bodů programu bylo ocenění organizací, které přispěly k rozvoji zemědělství v tomto regionu. Mezi oceněnými byla také Charita ČR, která zde již od roku 2017 implementuje projekt podpořený Českou rozvojovou agenturou, jehož cílem je snížit chudobu obyvatel a přispět k celkovému společensko-ekonomickému rozvoji oblasti.
::regionální rozvoj::
Ukázat lidem, jak se dá pohodlně žít a přitom neprodukovat tuny odpadu, chce nový projekt Moravskoslezského inovačního centra (MSIC)Ostrava. Centrum se stalo součástí evropského projektu zapojení občanů do tzv. cirkulární ekonomiky CECI (Citizen involment in circular economy implementation).Vzorem pro Moravskoslezský kraj je belgický Mechelen, kde se spotřebuje skoro vše, co by jinde bylo zátěží pro životní prostředí.
::regionální rozvoj::
Uganda patří mezi nejchudší africké země s vysokou dětskou úmrtností, průměrný věk je zde nejnižší na světě, pouhých 16 let. Zároveň je Uganda 8. největší producent kávy na světě. Zemědělské komunity místních farmářů jsou však bohužel často z hlediska pěstování, sběru a následného zpracování bez potřebných znalostí a technického vybavení. Společnost mamacoffee se proto s podporou Programu B2B České rozvojové agentury rozhodla vypracovat podnikatelský plán, jehož cílem je zmapovat možnosti vybudování zpracovny výběrové kávy v podhůří pohoří Rwenzori v západní Ugandě a podpořit tak místní farmáře.
::regionální rozvoj::
V celostátní soutěži o nejlepší realizovaný projekt v odpadovém hospodářství na úrovni územní samosprávy – Komunální projekt roku 2019 uspěla obec Lipová-lázně. Projekt adresného sledování nádob na směsný komunální odpad a bioodpad byl vyhodnocený jako nejúspěšnější a inspirující pro ostatní obce.
::životní prostředí, regionální rozvoj::
|
Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
Zpravodajství Econnectu
finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.
Internetové tipy Econnectu
Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji
- E-mailové konference
(pro další informace a přihlášení piště správci):
- Názory a komentáře:
vytisknout
|