Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

V Brně proti násilí na ženách

16.11.2007
BRNO [Nesehnutí]
Autor: Kateřina Plesková, tel: 543 245 342

V pondělí 19. listopadu začíná týdenní soubor akcí pod souhrnným názvem „Můj dům, můj hrad, moje vězení… aneb Týden proti násilí na ženách 2007“ (19. – 23. listopad), který společně připravila skupina brněnských neziskových organizací zabývajících se ženskými právy, násilím na ženách a zvláště problematikou domácího násilí – občanská sdružení NESEHNUTÍ Brno, Magdalenium a Persefona za podpory dalších organizací. Program tvoří akce pro širokou veřejnost (filmové projekce a besedy, výstavy, odborná diskuse, pouliční informační stánek a happening, benefiční koncert), které mají přispět ke zvýšení informovanosti o problému násilí na ženách, možnostech obrany, a přispět tak ke snížení míry tolerance ve společnosti vůči různým projevům tohoto jevu.

Spolupracující brněnské organizace se v letošním roce již po páté společně připojují k mezinárodně připomínanému dnu proti násilí páchaném na ženách, který byl v roce 1999 vyhlášen Valným shromážděním OSN na 25. listopad. Občanská sdružení NESEHNUTÍ Brno, Persefona a Magdalenium u této příležitosti vytvořily program informačních a vzdělávacích aktivit, jejichž hlavním cílem je působit na veřejné povědomí o problému násilí na ženách v různých formách a nutnost nulové tolerance k tomuto stále velmi rozšířenému jevu. V roce 2007 se aktivity konají ve spolupráci s dalšími neziskovými i komerčními subjekty. Například Oblastní charita Blansko se připojila svojí výstavou dětských obrázků z výtvarné soutěže „Když je doma něco navíc“, nebo pražská ženská neziskové organizace proFem, která zapůjčila ojedinělou výstavu studentských návrhů plakátů pro mediální kampaň proti domácímu násilí.

• více informací o Mezinárodním dnu proti násilí na ženách:
http://www.zenskaprava.ecn.cz//?page=235&call=Akce%20-%20Vzdělávání&lang=cs

Celý týden bude zahájen v pondělí 19. 11. v 18 h v studentském klubu Krmítko na Fakultě sociálních studií. „Součástí slavnostního zahájení bude například projekce dětských obrázků o násilí v rodině, sestřih scén násilí na ženách v české kinematografii a představení výstavy návrhů plakátů proti domácímu násilí. Nebude chybět slavnostní proslov a občerstvení.“ popisuje první událost z týdenní série Lukáš Sedláček z NESEHNUTÍ Brno. Během týdne budou promítány dokumenty k tématice násilí na ženách spojené s besedami. Ve středu 21. 11. v 17 hodin proběhne v Café Práh v Galerii Vaňkovka odborná panelová diskuse s názvem „Rok zákona o vykázání“ mapující již téměř roční platnost zákona o vykázání násilníka a práci tzv. intervenčních center. V pátek 23. 11. bude od 10:00 do 16.30 na ulici Česká informační stánek s letáky a peticemi a na témž místě proběhne v 15:00 happening o násilí na ženách jako celosvětovém problému. Paralelně probíhají výstavy dětských kreseb a grafiky. Závěrečnou tečku programu tvoří páteční večer, kdy v 19:30 v Domě pánů z Kunštátu zahrají brněnské kapely Budoár staré dámy, Cat and dogs´band, WEJ WEJ a BABINET.

Akce se věnují zejména nejrozšířenějšímu druhu násilí v ČR, jakým je domácí násilí, avšak v programu se objeví i témata ženské obřízky, sexuálního zneužívání, nucené prostituce.

Zastřešující název „Můj dům, můj hrad, moje vězení…“ poukazuje na to, že ne v každé situaci musí tradiční rčení, přísloví či pořekadlo vyvolávat pozitivní významy a pocity. „Takováto všeobecně známá rčení nebo jejich parafráze mohou mnoho lidí dovést i k překvapivému závěru, že i pro někoho v jeho rodině nebo okolí není domov to nejlepší místo a dům není hrad, ale spíše vězení.“, doplňuje Madla Čechová význam názvu akcí, které v minulých letech vystupovaly např. pod názvy „Všude dobře, doma nejlíp?“ nebo „Ženu ani květinou neuhodíš“.

Veřejně volně přístupný program v sobě skrývá jak informační, tak také benefiční rozměr. V rámci všech akcí bude možno si zakoupit drobné dárkové předměty z jejichž zisku bude podpořeno o. s. Magdalenium, provozovatel azylového domu pro ženy-oběti domácího násilí a také pro ženy-oběti obchodu s lidmi a jedinečnou možnost provázat zábavu a podporu smysluplného projektu skýtá závěrečný multi-žánrový benefiční koncert na podporu o. s. Persefona – poradny pro oběti domácího násilí, znásilnění a sexuálního zneužívání.

• kompletní program týdenních akcí proti násilí na ženách v další příloze a též na webu:
http://www.zenskaprava.ecn.cz//?page=228&call=Akce%20-%20Vzdělávání&lang=cs

Násilí páchané na ženách je specifickým tzv. genderově (rodově) podmíněným jevem, který je úzce provázán s celkovým nevýhodným postavením žen ve společnosti a stereotypy spojenými s představami o správných ženách a mužích. Ženy jsou běžně označovány jako slabší, nedominantní jedinci, kteří pečují o rodinu, ale samy sebe příliš neprosazují. Naopak stereotypní představy o mužích jsou spojené s rozhodovací silou, vůlí, rozumem i agresí. „Tyto zdánlivě nevinné postoje většiny z nás mají za následek jak diskriminaci žen i mužů v různých oblastech, tak také velkou míru násilí mužů páchaném na ženách. Je příznačné, že jednou z největších skupin obětí domácího násilí jsou ženy na mateřské dovolené, které jsou doma s dětmi většinou naprosto závislé na svých ekonomicky aktivních partnerech.“, popisuje Kateřina Plesková z o. s. NESEHNUTÍ Brno proč je důležité zabývat se násilím páchaném právě na ženách.

KONTAKT:

• Kateřina Plesková (koordinátorka kampaně Ženská práva jsou lidská práva NESEHNUTÍ Brno, http://zenskaprava.ecn.cz) – tel.: 543 245 342, 774 239 579 (informace o programu aktivit a násilí na ženách obecně)
• Madla Čechová (koordinátorka o. s. Persefona, www.persefona.cz) – tel.: 545 245 996, 776 782 608 (informace o problematice domácího násilí, znásilnění a sexuálního zneužívání, statistiky a řešení v ČR i ve světě, legislativa, kauzuistika případů domácího násilí)

• Veronka Čadilová (o. s. Magdalenium, www.magdalenium.cz) – tel.: 777 937 488, Eva Ostrovská (o. s. Magdalenium) - tel. 723 129 615 (informace o domácím násilí a problematice azylových domů s utajenou adresou, dle individuální domluvy možný rozhovor s klientkou)

• Dagmar Kučerová (Oblastní charita Blansko – projekt SPONA a projekt Magdala, www.blansko.charita.cz) – tel.: 736 529 282 (informace o domácím násilí, obchodu s lidmi, nucené prostituci, dle individuální domluvy možný rozhovor s klientkou

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz