Nevládní organizace žádají změnu systému vyšetřování trestné činnosti policie
4. 5. 2006 Michal Štingl [Econnect] -
Na neonacistické demonstraci byla policií surově zbita Kateřina Jacques, když přihlížela s protestním transparentem. Případ vzbudil obrovský mediální zájem a odsuzují jej opoziční i vládní politici. Nevládní organizace vyzvaly k okamžitému prošetření incidentu a zejména ke změně systému vyšetřování trestné činnosti policie.
Demonstraci organizovala ilegální neonacistická skupina Národní odpor. Jejími aktivitami se již v minulosti zabývala policie a na stránkách ministerstva vnitra se o ní uvádí: „Mezi aktivisty této organizace patří agresivní jedinci, kteří ovládají různé druhy bojových umění, vyhledávají konflikty a napadají kolemjdoucí na ulicích.“ Kateřina Jacques společně s dalšími občany stála s protestním transparentem a byla napadena a surově zbita zasahujícími policisty.
Nejbrutálnějším útočníkem byl Tomáš Čermák, který s velkou pravděpodobností sloužil před rokem 89 u pohotovostního pluku pro rozhánění protikomunistických demonstrací. Napadeni byli i další lidé, kteří se snažili bití paní Jacques zabránit a celému průběhu přihlížely také její dvě děti. Novinář z Britských listů byl zatčen za „nedovolené fotografování“.
Kateřina Jacques, která je ředitelkou sekce Úřadu vlády ČR pro lidská práva a rovné příležitosti a kandidátkou Strany zelených, podala stížnost k inspekci ministerstva vnitra. Incident odsoudil premiér Jiří Paroubek (prohlásil, že se policista musel zbláznit) a ministr vnitra Bublan, který přislíbil pečlivé prošetření případu. Miroslava Němcová z ODS naopak vyzvala Bublana k rezignaci s tím, že se nejedná o pouhé pochybení jednotlivce. Zasahující policista byl do prošetření postaven mimo službu. Zástupci policie však přesto obhajují zákrok jako odůvodněný.
Nevládní organizace uvádějí, že jednání obou představitelů vlády je prvoplánové a současný systém prověřování policejních deliktů nefunkční. Veškerá podezření z trestné činnosti policie totiž vyšetřuje opět policejní orgán, konkrétně Inspekce MVČR. Policie v rámci své inspekce šetří fakticky sama sebe a kolegialita brání v nestranném posouzení přestupků. Liga lidských práv, Otevřená společnost o.p.s., Poradna pro občanství, občanská a lidská práva, Romea a Open Society Fund Praha vyzvali k okamžitému prošetření incidentu a zejména ke změně systému vyšetřování trestné činnosti policie.
V svém společném prohlášení ze dne 2. 5. 2006 napsali: „Případy, které v současné době Liga lidských práv a ostatní organizace registrují, jasně napovídají, že tento systém je absolutně neprůchodný. Nejmarkantněji o této praxi vypovídají dosavadní výsledky vyšetřování zásahu Policie ČR na akci CzechTek 2005 u Mlýnce na Tachovsku, kde přes rozsáhlé selhání zasahujících složek zmíněná Inspekce MVČR dosud nebyla schopna předložit státní zástupkyni JUDr. Antonii Zelené jediný případ k zahájení trestního stíhání policisty.“
Případem policejního zásahu na technoparty Czechtek 2005 se zabýval také veřejný ochránce práv Otakar Motejl. Podle něj policie svoji roli nezvládla a měla by z této kauzy vyvodit opatření, která by zamezila podobně nepřiměřeným zásahům do budoucna.
Michal Štingl
|