Lichva v Ostravě – zástupce Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Jean Concolato jednal v Ostravě o lichvě
24. 6. 2002 Jan Černý [Člověk v tísni] -
Zástupce Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v Praze se problematikou lichvy společně se společností Člověk v tísni - společnost při ČT, o.p.s se zabývá od roku 2000. Podle slov Jeana Concolata UNHCR považuje lichvu a její následky – zadluženost, chudobu, ztráta bydlení v souvislostí s neschopností platit nájemné - za jeden z významných migračních faktorů v souvislosti s žádostmi o azyl pro romské z ČR do zemí EU a dalších vyspělých zemí. Na následném setkání se zástupci Sociální komise Magistrátu města Ostravy, Okresního úřadu v Ostravě, Policie ČR mluvila více než desítka zástupců romských rodin, které jsou závislé na lichvářích a společně hledali řešení. Výstupem setkání bylo formulování několika bodů, na kterých by všichni zúčastnění dále pracovali.
Ostrava je po Ústí nad Labem dalším městem v ČR, kde se začalo o problematice lichvy otevřeně mluvit. První případ odsouzených lichvářů z Ústí nad Labem otevírá možnosti postiženým lidem z dalších měst.
Společný výstup ze setkání:
Schůzka k problematice lichvy
Dne 7.6. 2002 se v Centru vzdělání a dialogu občanského sdružení Vzájemné soužití sešly romské matky, zástupci UNHCR ( Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky ), sociálního odboru Magistrátu města Ostravy, neziskových organizací Člověk v tísni a Vzájemné soužití a policie ČR k otevřené diskusi o problému lichvy. Všichni účastníci schůzky si uvědomují, že problém lichvy se netýká pouze romské komunity, ale je obecně spojena s životem chudých společenství.
Společným výstupem setkání bylo vytýčení následujících bodů:
1. Je třeba zastavit problém lichvy v Ostravě.
2. Stát by měl podpořit osoby, které se rozhodnou bojovat s chudobou, která je příčinou lichvy.
3. Je třeba začít jednat s jednotlivými sociálními odbory městských obvodů o umožnění splátek kaucí na byty.
4. Je třeba utvořit v Ostravě mezioborovou skupinu složenou ze zástupců neziskových organizací, Romů z komunit, města, obvodů a policie ČR.
5. Sociální odbory by měly zvážit možnosti poskytování bezúročných půjček na základě posouzení sociální situace rodiny.
6. Zákony by měly umožnit lidem na sociálních dávkách přivydělat si určitou částku navíc, nad hranici životního minima. ( Domníváme se, že je třeba upravit stávající zákon o sociální potřebnosti )
7. Sociální odbory by měly zvážit možnost vyplácení měsíčních sociálních dávek ve dvou částkách.
8. UNHCR uhradí část finančních nákladů právního zástoupení v případě podání žaloby proti lichvářům.
9. Organizovat setkání zástupců policie s obyvateli komunit ohrožených lichvou, která budou směřovat ke zvyšování jejich právního povědomí.
10. Sociální odbory městských obvodů by měly aktivně předcházet vzniku dluhů na nájemném a službách ustanovením zvláštního příjemce sociální dávky.
Jan Černý
|