Všude dobře, doma...
16. 11. 2005 -red- [Econnect / Nesehnutí / Liga lidských práv] -
Filmové projekce a besedy, výstava dětských obrázků, debatní večer, pouliční informační stánek a divadlo: to vše má v příštím týdnu přispět ke zvýšení informovanosti o násilí na ženách, možnostech obrany, a přispět tak ke snížení míry tolerance společnosti k různým projevům genderově podmíněného násilí. Akce pořádané pod názvem „Všude dobře, doma... aneb Týden proti násilí na ženách“ v Brně připravují sdružení Nesehnutí, Liga lidských práv, Magdalenium a Amnesty International.
Násilí páchané na ženách má řadu podob - od tzv. domácího násilí, přes znásilnění, sexuální obtěžování až po ženskou obřízku či obchod se ženami. „Jeho hlavní příčinou je nerovné postavení žen a mužů ve společnosti, kde ženy stále zaujímají nižší pozice a nemají stejné příležitosti jako muži, a nerovnováha moci v jejich vzájemném soužití,“ říká Kateřina Plesková, koordinátorka kampaně Ženská práva jsou lidská práva z Nesehnutí Brno. „Je proto třeba mít na paměti širší souvislosti násilí na ženách a zejména jeho výraznou genderovou, čili rodovou podmíněnost,“ dodává. Na základě řady výzkumů z celého světa byly stanoveny faktory, které doprovázejí násilí na ženách: sociálně-ekonomické rozdíly mezi mužem a ženou; násilné řešení mezilidských konfliktů; mužský ideál dominance, tvrdosti a cti; mužská ekonomická a rozhodovací autorita v rodině. Násilí ohrožuje všechny ženy bez ohledu na jejich vzdělání, výši platu, etnickou či náboženskou příslušnost v různých částech světa – ve vyspělých státech i v rozvojových zemích. Znásilňování a týrání se stává dokonce součástí válečné strategie, znásilňování žen znamená udržování strachu a ponížení nepřítele.
V České republice je dokumentován zejména problém domácího násilí. Sociologický výzkum, který v roce 2004 zveřejnil Sociologický ústav Akademie věd, poukazuje na celkově velkou míru násilí mužů na ženách v naší společnosti a skutečnost, že převážná většina žen zažila násilí od svých partnerů častěji než od cizích útočníků. Z výzkumu vyplynulo, že zhruba 38% žen v ČR zažilo během svého života násilí ze strany svého partnera, tedy současného či bývalého manžela anebo přítele. „Stále ale jen 8 % z těchto žen ohlásí jednání pachatele na policii,“ říká právnička Ligy lidských práv Hana Langhansová. „Náš právní řád také stále negarantuje těmto obětem ani minimální ochranu před pachatelem. Kompetentní orgány si ve většině případů s tímto problémem nevědí rady, v této oblasti se situace zlepšuje velmi pomalu. Navíc oběti stále nemají dostatečné informace, kam se mohou obrátit,“ podotýká právnička. V reakci na současnou situaci vznikla KOORDONA – Koalice organizací proti domácímu násilí. Jedná se o volné sdružení třinácti neziskových organizací (včetně Nesehnutí, Ligy lidských práv a Magdalenia), jehož cílem mimo jiné lépe zkoordinovat osvětu a pomoc.
Spolupracující brněnské organizace se chtějí letos už potřetí připojit k řešení problému násilí na ženách svými informačními a vzdělávacími aktivitami, neboť právě nedostatečná informovanost je jedním ze základních důvodů, proč ve společnosti přetrvává velká tolerance vůči násilí na ženách, a v důsledku také jedním z důvodů, proč tolik žen setrvává v násilných partnerských vztazích dlouhou dobu. Důležitost takovýchto aktivit potvrzuje i Lenka Hybnerová, vedoucí zařízení s krizovými lůžky pro ženy Helena, které provozuje sdružení Magdalenium. „Poptávka po našich službách má narůstající tendenci vlivem vyšší informovanosti žen, sledujeme i nižší toleranci vůči partnerskému násilí a zkracování období, kdy žena v násilném vztahu setrvává,“ popisuje Lenka Hybnerová. Stejně tak Madla Čechová, koordinátorka programu Ligy lidských práv Poradna pro ženy v tísni vidí jako prioritu prevence domácího násilí osvětu veřejnosti a nastolení boje s domácím násilím jako celospolečenského tématu: „V rámci města Brna byly v uplynulých letech učiněny kroky, které nám v praxi přinášejí více práce – více klientek, ale bráno do důsledku je chápeme jako pozitivní posun v myšlení lidí, zejména žen. Jedním z těchto kroků je i ustavení interdisciplinárního týmu na jaře 2005 v Brně, který sdružuje organizace a instituce přicházející s domácím násilím do styku - Policie ČR, Magistrát města Brna, nevládní neziskové organizace a další. Je naším přáním, aby podobné skupiny fungovaly i mimo Brno a přenášely tak diskusi o domácím násilí i do dalších regionů Jihomoravského kraje.“ K tomuto cíli má přispět i projekt Persefona, který Liga lidských práv koordinuje a který je založen na principu partnerství s regionálními organizacemi pracujícími přímo či nepřímo v oblasti domácího násilí.
Týdenní program „Všude dobře, doma... aneb Týden proti násilí na ženách“ se koná u příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách, který byl Valným shromážděním OSN vyhlášen na 25. listopad v roce 1999. V České republice se poprvé připomněl v roce 1995. Valné shromáždění OSN vyzvalo vlády jednotlivých zemí, mezinárodní organizace i jednotlivé neziskové organizace, aby na tento den pořádaly akce zaměřené na zvýšení povědomí o tomto problému. Pojmem „násilí na ženách“ se přitom rozumí „činy schopné způsobit fyzické, sexuální nebo psychické poškození, ať již ve veřejném nebo soukromém životě.“ Hlavním cílem pořádaných akcí je přispět k netoleranci vůči násilí na ženách a důležitý je i jejich benefiční rozměr. Zisk ze všech akcí, stejně jako z prodeje benefičních odznáčků „Stop násilí na ženách“, bude věnován stejně jako v minulých letech sdružení Magdalenium na provoz krizového zařízení Helena. „I když se v benefičních akcích jedná o menší částky, má tento typ podpory velký význam pro klientky našeho zařízení, protože ji vnímají jako signál, že násilí na ženách není české společnosti lhostejné. Za získaný výtěžek byly vždy pořízeny nezbytné drobnosti, například hračky pro děti klientek či vybavení do společné kuchyně,“ uzavírá Lenka Hybnerová.
-red-
|