Obejít se bez rádia a noční lampičky
3. 11. 2004 Jana Sobotková [Econnect] -
Uvařit si v rychlovarné konvici vodu na kávu nebo čaj, dobít si mobilní telefon nebo si třeba rozsvítit lampičku ke knížce před spaním. Běžné činnosti, které nám už připadají samozřejmé: není nic snazšího než zapojit zástrčku do elektrické zásuvky. Ne ale pro každého. Uprchlíci, často rodiny s dětmi čekající měsíce i roky na rozhodnutí o azylu, se mají v českých uprchlických táborech bez zásuvek obejít. To proto, že v českých azylových zařízeních jsou nyní zásuvky z pokojů azylantů odstraňovány.
Opravy pokojů, po nichž elektrické zásuvky mizí bez náhrady, probíhaly už na jaře tohoto roku. Konvice, fén na vlasy, rádio – nic z toho nemohou lidé používat v soukromí svého pokoje, zásuvky zůstávají jen na chodbách či v kuchyňkách. V září tohoto roku už byla situace znepokojující natolik, že vznikla petice za návrat elektrických zásuvek na pokoje žadatelů o azyl v azylových zařízeních adresovaná ministrovi vnitra. A listopad je posledním měsícem, kdy je možné k petici připojit svůj podpis.
V petici "Chtěli byste žít bez rádia a noční lampičky?" autorka výzvy Monika Žárská, která se na ministra vnitra obrací za ACAT, hnutí křesťanů, kteří se zasazují proti trestu smrti, mučení a nehumánnímu zacházení, cituje oficiální důvody, proč k úpravám dochází. Podle Miluše Dohnalové, ředitelky Správy uprchlických zařízení MV ČR, jsou zásuvky z pokojů obyvatel zařízení odstraňovány proto, aby žadatelé o azyl nepoužívali neatestované elektrické spotřebiče, nezpůsobili požár či elektrický výboj a neopařili se vodou z rychlovarné konvice. "Elektrické zásuvky jsou umístěny ve společných prostorách mezi dvěma ubytovacími buňkami, které mohou žadatelé o azyl využít," uvedla prý Dohnalová.
Víc než jako ochrana azylantů však opatření život spíše znepříjemňují. "Znamená to tedy, že rádio a televizi mohou uprchlíci sledovat na chodbě či ve společenské místnosti a mobilní telefon, který je často jediným spojením s příbuznými a přáteli v zemi původu, si po celou dobu nabíjení musejí hlídat," uvádí se v petici. "My se však domníváme, že znemožňovat člověku, aby si v soukromí poslechl rádio, uvařil šálek kávy či před spaním rozsvítil noční lampičku, je nehumánní."
Petice upozorňuje také na to, že změny v azylových zařízeních narušují adaptaci uprchlíků na nové prostředí, v němž čekají na vyřízení žádosti o azyl až několik let. "Takové ponižování lidí v nouzi je ostudou pro českou společnost. Žádáme proto ministra vnitra pana Františka Bublana, aby stanovisko Správy uprchlických zařízení MV ČR ve věci odstraňování elektrických zásuvek v pobytových střediscích změnil ve prospěch žadatelů o azyl," uzavírá petice.
Jana Sobotková
|