Petice europoslancům požaduje mír pro Kavkaz - a mír pro Evropu
17. 9. 2004 -red- [Econnect] -
Zřízení mezinárodní mírové administrativy v Čečensku, Ingušsku a Osetii je jediným možným pokusem, jak zabránit dalšímu vývoji ohrožujícímu nejen obyvatelstvo Ruska, ale i celou Evropu. O tom jsou přesvědčeni autoři petice "Mír pro Kavkaz je mír pro Evropu", která byla zveřejněna počátkem tohoto týdne. Adresáty petice jsou poslanci ČR v Evropském parlamentu a k dnešnímu dni se k ní připojilo více než tři sta signatářů, mimo jiné sociolog Jan Keller, spisovatel Vlasta Třešňák, zástupkyně sdružení Berkat Jana Hradilková, vydavatel a publicista Fedor Gál, senátor Zdeněk Bárta, ředitelka Poradny pro uprchlíky Anna Grušová, nakladatel Jan Šabata, profesor Jan Sokol, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek nebo režisér, herec a publicista Břetislav Rychlík. Z europoslanců reagovala kladně a nabídla pomoc s další podporou v Evropském parlamentu Zuzana Roithová.
"Zrůdnost teroristického činu spáchaného na dětech a rodinách v Beslanu přesahuje lidské chápání. Hrozí nebezpečí, že trauma, způsobené touto tragedií, vyvolá nový ozbrojený konflikt a další vlnu chaosu a nekontrolovatelného násilí. Pokud nedojde k odpovídající a moudré reakci ze strany mezinárodního společenství, všeobecný pocit bezmoci a skepse vůči vývoji situace se bude rychle zvětšovat. To může mít nedozírné následky," uvádí se v petici.
Rusko podle autorů petice ukázalo, že není samo schopno vyřešit své problémy. "Dlouhodobé genocidní chování vůči Čečencům, chaos, nestabilita, naprostá ignorance základních lidských práv, ztráta úcty k lidskému životu, ohrožení práce mezinárodních humanitárních misí, které jsou zjevně jediným dosud funkčním mostem mezi Západem a touto devastovanou oblastí na Kavkaze - to vše jsou přece velmi silné důvody k tomu, aby se Evropa pokusila Rusku pomoci. Je třeba najít způsob, jak tuto pomoc a spolupráci s Ruskem co nejrychleji začít uskutečňovat."
Petice po zástupcích České republiky v Evropskom parlamentu požaduje, aby na půdě EP prosazovali jako priority přítomnost mezinárodní mírové mise v oblasti Severního Kavkazu , účinnou ekonomicko-humanitární pomoc lidem z nejvíce devastovaných oblastí (tedy z Čečenska) a také uvolnění prostředků na programy, které by byly určené obnově lidsko-právní kultury, oblastem zdravotní a sociální péče o těžce poškozenou populaci Čečenska ale i Ingušska a Osetie, a tedy i prevenci teroristického chování v dlouhodobě traumatizovaných oblastech.
Petice připomíná také Mírový plán pro Čečensko z února tohoto roku. Ten podpořila řada světových osobností včetně poslanců evropského parlamentu a lze na něj v jednáních o výše zmíněných požadavcích navázat. Podporu petici "Mír pro Kavkaz je mír pro Evropu" lze vyjádřit buď připojením svého jména do webového formuláře u textu petice na stránce http://ecn.cz/petice/kavkaz, případně zasláním potřebných údajů na adresu peticep@seznam.cz.
-red-
|