Čečna: Tisíce lidí "mizí" beze stopy, EU mlčí
25. 3. 2005 -red- [Human Rights Watch / Econnect] -
V Čečně se množí případy lidí, kteří beze stopy „zmizí“. Podle nevládní organizace monitorující porušování lidských práv Human Rights Watch (HRW) tyto praktiky v současnosti dosáhly úrovně zločinů proti lidskosti. Evropská unie, která v předchozích letech navrhla Výboru OSN pro lidská práva rezoluci týkající se Čečny, nyní na podporu Čečny nevystoupila. V současnosti probíhá další zasedání výboru.
„Je šokující, že se EU rozhodla nevystupovat aktivně ohledně Čečny při zasedání výboru,“ řekla Rachel Denberová, výkonná ředitelka HRW pro Evropu a střední Asii. „EU dobrovolně ignoruje, že zde dochází ke zločinům proti lidskosti.“
Mezinárodní právo definuje tuto praxi, kdy často a systematicky dochází ke „zmizení“ lidí, jako zločin proti lidskosti. Všechny státy mají právo vyšetřovat pachatele těchto zločinů, včetně zodpovědných vládních úředníků a představitelů států. „V Čečně od roku 1999 „zmizely“ tisíce lidí s plným vědomím ruských úřadů,“ prohlásila Denberová. „Svědci říkají, že atmosféra naprosté zvůle a zastrašování jsou „horší než válka“.“
Rozsáhlá studie HRW dokumentuje celou řadu nových případů „pohřešovaných osob“ na základě nedávného průzkumu v Čečně. K většině případů došlo v uplynulých měsících, přičemž ruské úřady tvrdily mezinárodnímu společenství, že situace v Čečně se postupně vrací do normálu.
„Tyto praktiky stvrzují násilí a porušování lidských práv během šestiletého konfliktu v Čečně,“ uvedal Denberová. „Výbor pro lidská práva musí přijmout zásadní rezoluci, aby dal najevo, že ruská okupační praxe bude mít své důsledky.“
Místní skupiny pro lidská práva odhadují, že zhruba 3 – 5 tisíc osob „zmizelo“ od počátku konfliktu v roce 1999. Ruské vládní statistiky uvádí údaj 2090 osob. Všechny tyto lidé jsou buď civilisté či neozbrojené osoby. Ruské úřady popírají jakoukoliv zodpovědnost v souvislosti s jejich zmizením.
Podle HRW mají na svědomí většinu pohřešovaných osob vládní agenti z ruských federálních sil či stále častěji místní čečenské bezpečnostní jednotky, které vykonávají rozkazy ruských úřadů. V posledních pěti letech soudy zahájily vyšetřování více než 1800 případů „pohřešovaných osob“, avšak ani jednu kauzu se nepodařilo vyřešit.
„Ruská vláda si je plně vědoma rozsahu tohoto problému,“ řekla Denberová. „Pouze nemá vůli přivést pachatele k soudu. A tento přístup nadále podporuje kolotoč násilí.“
„Příbuzní „pohřešovaných osob“ nemají žádnou možnost nápravy a žádnou naději, že najdou své blízké,“ řekla Denberová. „Čím dál častěji se zdráhají vůbec oznámit úřadům, že někdo z jejich rodiny „zmizel“ kvůli obavám o osud zbývajících členů rodiny.“
HRW žádá ruskou vládu, aby pozvala do Čečny klíčové činitele OSN, zejména Working Group on Enforced or Involuntary Disappearances a Special Rapporteur on Torture. HRW také žádá členské státy OSN, aby také vytvářely tlak na ruskou vládu v souvislosti s tímto tématem.
Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva.
-red-
|