PlanetArk: Ilegální pěstování kávy ohrožuje tygry
19. 1. 2007 Hanka Hermová [EcoMonitor] -
Světový fond na ochranu přírody (WWF) ve středu varoval, že ilegální pěstování kávy v indonéském národním parku by mohlo do deseti let vyhubit tamní tygry, slony a nosorožce. Informuje o tom agentura Reuters.
Pěstitelé kávy v národním parku Bukit Barisan Selatan, který je na seznamu světového dědictví UNESCO, mýtí zeleň, aby získali půdu pro pěstování plodiny, která je pro chudý region významným exportním artiklem. WWF odhaduje, že do legálně vypěstované kávy je každoročně přimícháno až 19 600 tun kávy pěstované ilegálně. Poté je prodávána mezinárodním obchodním řetězcům, píše Reuters.
"Domníváme se, že většina společností, které kávu nakupují, o jejím skutečném původu nic netuší," oznámil WWF. Ten prý s některými řetězci už diskutoval o možnostech, jak se nákupům ilegálně vypěstované kávy vyvarovat. "Park Bukit Barisan Selatan je jedním z mála chráněných území, kde žijí tygři, sloni i nosorožci. Je to jedno z nejdůležitějších stanovišť tří nejohroženějších druhů. Ale kvůli ilegálnímu zemědělství již ztratil skoro 20 procent rozlohy lesů," uvedli podle Reuters zástupci WWF.
"Pokud bude kácení nadále pokračovat, nosorožci a tygři zmizí během deseti let," řekl pro Reuters Nazir Foead z indonéské pobočky WWF. Indonésie je druhým největším vývozcem kávy robusta, která se často používá na výrobu instantní a balené kávy prodávané v supermarketech, uvedl Světový fond na ochranu přírody.
Podle článku agentury Reuters na serveru PlanetArk ze dne 17. 1. 2007
Hanka Hermová
|