Společně podporujeme návrat medvědů, vlků a rysů
31. 8. 2005 - Jan Moravec , Český svaz ochránců přírody/Lesy České republiky
Letos se spolupráce Českého svazu ochránců přírody a Lesů České republiky zaměřuje mimo jiné i na návrat velkých šelem do naší republiky. Jde o medvědy, vlky a rysy. Tyto šelmy do naší přírody patří. Plní totiž důležitou funkci zdravotní policie. Jelikož jsou na vrcholu potravního řetězce, pomáhají regulovat stavy spárkaté zvěře, jejíž přemnožení je pro zdravé lesy nebezpečné. Bohužel populace velkých šelem je u nás stále velmi malá.Lesy České republiky, státní podnik (LČR), spolupracují s Českým svazem ochránců přírody (ČSOP) už sedmým rokem. První smlouva o spolupráci byla podepsána v dubnu 1999. Od té doby LČR poskytly na vybrané programy ČSOP téměř 14 milionů Kč. Letos dosáhla hodnota realizovaných projektů částky 2,2 milionu Kč, z toho jde na program Ochrana velkých šelem 199 100 korun. Další finanční prostředky jsou směrovány na projekty na ochranu ohrožených druhů dřevin, mravenců rodu Formica, ochranu vodních a mokřadních ekosystému, podporu dravců a sov či na ptačí budky. Významná je rovněž podpora ekovýchovných programů ČSOP.
Mapování návratu velkých šelem probíhá v současné době především na Vsetínsku, kde se, jako na jediném místě v ČR, všechny tři sledované druhy pravidelně vyskytují. Terénním sledováním šelem se zde (už od roku 1994) zabývá zejména ZO ČSOP Rožnov pod Radhoštěm. V roce 2004 žilo v oblasti 4 až 5 teritoriálních rysů ostrovidů, po určitou dobu zde působila smečka 3 až 4 vlků a oblast obývali 2 až 3 medvědi. V současné době jejich stavy vypadají takto: medvědů žije na Vsetínsku 2 – 3 kusy, pohybuje se zde smečka vlků (cca 6 kusů) a stav rysů je na 10 až 15.
Prakticky všechny beskydské organizace ČSOP působí v oblasti výchovy veřejnosti, především dětí a mládeže. Budování pozitivního vztahu místních obyvatel k velkým šelmám je totiž jediná možnost, jak u nás velké šelmy udržet.