Nové číslo bulletinu "Gender - rovné příležitosti - výzkum" se věnuje fenoménu domácí násilí na ženách
22. 4. 2002 -, Genderonline.cz
Tým Gender & Sociologie Sociologického ústavu Akademie věd České vydal další číslo svého informačního čtvrtletníku "Gender - rovné příležitosti - výzkum", který je vydáván se záměrem efektivně propojit výzkum a aktuální otázky související s postavením žen v české společnosti. Hlavním námětem prvního letošního čísla bulletinu je problematiku násilí na ženách, která je prezentována z různých úhlů pohledu.První z příspěvků se věnuje vymezení pojmu domácí násilí a nejčastějšímu obsazení rolí oběti a pachatele. Autorka článku, Ludmila Čírtková, také sleduje problematiku domácího násilí v aspektu různých teorií. V závěru příspěvku se pak zabývá otázkou prevence a přístupů k domácímu násilí v ČR.
Bulletin dále přináší článek Mgr. Marie Lienau a JUDr. Jiřiny Voňkové o právní úpravě domácího násilí v české legislativě.
Rolí médií ve fenoménu násilí na ženách se zabývá Dana Řeháčková, a to ve svém textu "Reklama jako forma symbolického násilí na ženách" a "Periodický tisk o domácím násilí", kde sleduje, jak je fenomén domácího násilí reflektován českými médii.
Další dva příspěvky jsou věnovány znásilnění, jeho historickému kontextu a úvahám nad mužskou socializací jako jednou z hlavních příčin násilí pacháného muži na ženách.
Bulletin se však věnuje nejen fyzickému a psychické týrání, které je nejčastěji spojováno s pojmem domácí násílí, ale i dopadům kulturního kontextu a stávajících modelů krásy na fyzické i psychické zdraví žen