Ředitelka Sdružení Jihočeské matky získala cenu německých ekologů
10. 10. 2002 -, Econnect
Bavorská pobočka největší německé ekologické organizace Bund Naturschutz udělila Daně Kuchtové ze Sdružení Jihočeské matky ocenění za její úsilí o zastavení jaderné elektrárny Temelín. Cena za ochranu přírody je v rámci organizace Bund Naturschutz nejvyšším oceněním a je udělována již dvacet let. Mezi její nositele patří např. novinář Horst Stern, dále šéf Národního parku Bavorský les dr. Hans Biebelreither nebo opat-aktivista Emmanuel von Niederalteich. Osobnosti se zahraničí byla cena udělena poprvé.Bund Naturschutz vznikla v roce 1913 a v současné době má bavorská pobočka 177 000 členů a příznivců. Před pěti lety se této pobočce mimo jiné podařilo prosadit rozšíření Bavorského národního parku na dvojnásobek původní rozlohy a několik let vede úspěšnou kampaň proti geneticky manipulovaným potravinám. Se Sdružením Jihočeské matky spolupracuje německý Spolek ochránců přírody již deset let. V současné době je hlavní oblastí společného zájmu jaderná elektrárna Temelín a problematika chemické úpravny uranové rudy Mydlovary MAPE.
Jihočeské matky jednaly s evropskými poslanci
K otázce Temelína uspořádaly na konci září Jihočeské matky, Bund Naturschutz a další tři ekologické organizace diskusní večer pro poslance Evropského parlamentu (EP). Pozvání na diskusi přijalo 11 poslanců (z Německa, Rakouska a Lucemburska), za českou stranu se z pozvaných ministerstev (MŽP, MF, MZV) a politiků vládních stran nikdo nezúčastnil.
Během tříhodinového setkání se diskutovalo o vývozech elektřiny do Německa, o technických problémech Temelína, o dohodách z Melku a Bruselu, o konferenci o odstoupení z projektu Temelín a označování původu elektřiny. Zástupci německé organizace Bund Naturschutz připomněli, že „kvůli přebytkům elektřiny v Česku se elektřina z Temelína vyváží hlavně k nám do Německa za nižší než výrobní ceny. Drobní spotřebitelé v ČR na vývozy doplácejí a nemohou zvolit dodavatele elektřiny. Toto je zcela proti pravidlům soutěže v EU, což nám potvrdili jak poslanci Evropského parlamentu, tak dopisem i komisař Monti”.
Podle účastníků z řad ekologických organizací se podařilo navázat s poslanci EP dobré vztahy. Společně budou prosazovat znovuotevření protokolů kapitoly energie, dodržování pravidel EU v oblasti vývozů elektřiny, změnu smlouvy Euroatom a prosazení označování původu elektrického proudu.