Klub za starou Prahu kritizuje magistrát
9. 3. 2006 -, Radio Praha
Nekulturní pragmatičnost, přezíravost, vazby politiků s investory, korupce, nevratné zásahy a brutální rekonstrukce - taková je podle Klubu za starou Prahu bilance 15 let ve stavebním vývoji české metropole, zejména jejího historického centra a památkových zón. "Prostředí bez závazných pravidel umožňuje téměř cokoliv," konstatoval jednatel klubu Richard Biegel na čtvrteční tiskové konferenci."Magistrátní památková péče se často chová podle zásady 'co nevidí chodec z ulice, městu neškodí'," uvedla předsedkyně klubu za starou Prahu Kateřina Bečková. Kritizovala, že smysl zachování autentických hodnot historického města se redukuje na jeho vnější estetickou a turistickou prezentaci.
Klub upozornil na nutnost urychleného schválení již dlouho existujícího regulačního plánu, který by stanovoval jasná pravidla pro přestavby a novostavby. Domnívá se také, že je nutné vymanit Národní památkový ústav z přímého vlivu politiků a architektonických lobby a následně systémově zajistit, aby odborná stanoviska ústavu byla závazná pro magistrát.
Klub upozornil na množící se případy, kdy investoři realizují své záměry vědomě bez povolení a raději riskují pokutu než zamítnutí projektu památkáři. Stalo se také, že dokonce investor bez stavebního povolení pod záminkou vyklízecích prací vyboural interiéry v cenném historickém objektu, uvedl klub. Památkáři v něm sdružení se zasazují nejen za zachování horizontu města, ale i charakteru jeho "střešní krajiny", proto jsou proti výškovým budovám a proti masovému povolování půdních vestaveb v historickém centru města, proti ničení historických krovů a necitlivým výměnám střešních krytin.
Výstavba podzemních garáží v Praze přináší podle klubu nejen problémy s vyšším počtem aut v centru a s vizuálním narušením "uličního exteriéru" vjezdy do garáží, ale také těžko odhadnutelné vlivy na proudění spodních vod.