ScienceDaily: Kriticky ohrožený druh stromové žáby poprvé rozmnožen v zajetí
30. 11. 2010 - Radomír Dohnal, EcoMonitor
Pokusy o záchranu obojživelníků odchovem v zajetí nabývají na významu. Z šesti „domácích“ druhů panamských stromových žab je jeden již pravděpodobně vyhynulý, píše se na ScienceDaily. Zbývající druhy jsou výrazně ohroženy úbytkem přirozených biotopů, změnou klimatu i znečištěním životního prostředí. Vědcům se podařilo v zajetí rozmnožit několik rosniček La Loma.Od roku 1980 zmizelo z panamské oblasti 94 ze 120 druhů žab. Na úbytku druhů se podepisuje i chytridiomykóza, choroba napadající kožní buňky obojživelníků. Snaha o záchranu některých druhů se proto přesouvá do laboratoří, kde se týmy vědců pokoušejí mizející druhy v umělých podmínkách namnožit.
„Jsme jednou z prvních skupin badatelů, kteří usilují o chov a rozmnožení tropických stromových žab v umělých podmínkách,“ říká Brian Gratwicke, koordinátor mezinárodního projektu devíti organizací, které se snaží o záchranu stromových žab v Panamě. „O tom, jak žáby chovat, nejsou téměř žádné dostupné informace a je jen velmi málo informací o vhodné péči,“ dodává Gratwicke. Přesto tým s pomocí dalších odborníků ze Smithsonian zoo rozmnožil v zajetí první jedince z 28 odchycených dospělých exemplářů rosničkovité žáby La Loma (Hyloscirtus colymba), které posléze mají navrátit zpátky do přírody.
Panama představuje jeden z „hot-spots“, míst s vysokým stupněm diverzity druhů obojživelníků, zároveň však míst s vysokým promořením chytridiomykózou. „Budoucnost obojživelníků vypadá ponuře,“ řekl Roberto Ibańez z Tropického výzkumného institutu. „Ale vytvářením Noemovy archy v podobě odchovu v umělých podmínkách dáváme těmto druhům naději na záchranu.“ Dodává, že se týmy spolupracujících badatelů snaží o nalezení léku proti bakteriálnímu onemocnění, aby je mohli v bezpečí vypouštět do otevřené přírody.
Článek byl zveřejněn 17. 11. 2010 na serveru ScienceDaily pod názvem „Critically Endangered Tree Frog Bred for First Time“.