Evropské zákony na poslance neplatí
5. 11. 2003 - Vlastimil Karlík
Základním požadavkem EU v oblasti ochrany přírody, který je nutno splnit do data vstupu ČR do EU, je připravit návrh nové soustavy chráněných území evropského významu, která má název Natura 2000.To není jednoduchý úkol. Znamená to nejen mít odpovídající zákon, ale také připravit podrobný a kvalitně zdůvodněný odborný návrh a projednat jej s vlastníky a dotčenými obcemi. Česká ochrana přírody na tom pracuje již několik let. Stovky odborníků ze státní ochrany přírody, vědeckých institucí, vysokých škol i nevládních organizací prováděli rozsáhlé terénní práce. Téměř rok pak uplynulo od doby, kdy novela zákona přišla do Sněmovny, a začalo složité vyjednávání o její konečné podobě. Těsně před zahájením včerejší schůze Sněmovny se podařilo dohodnout komplexní pozměňovací návrh, který vycházel vstříc požadavkům především vlastníků lesů a zemědělské půdy, a přitom odpovídal evropským směrnicím. Logicky se dalo očekávat, že projednávání a schválení zákona bude hladkou záležitostí.
Opak byl ale pravdou. Již ve druhém čtení se objevila řada nových pozměňovacích návrhů. Poslanci chtěli prosadit závažná a smysl zákona zcela měnící ustanovení o účasti veřejnosti, územním plánování. Vytvoření Natury 2000 chtěli dokonce technicky zkomplikovat a pozdržet. Především proti omezení práv veřejnosti protestovaly nevládní organizace, ke kterým se přidaly i desítky starostů a zastupitelů. Snad i to přispělo k tomu, že tyto pozměňovací návrhy Sněmovna zamítla.
Co to však bylo platné, když vzápětí poslanci neschválili novelu jako celek! Poslanci ODS přivítali tento výsledek potleskem. Projevili tak svůj obvyklý postoj k Evropské unii - vstup ano, ale dodržovat budeme jen to, co se nám hodí. Mnohem více však zaráží přístup některých poslanců vládní koalice. Pro zákon totiž hlasovalo i 11 komunistů, ani to však nestačilo vyvážit hlasy poslanců především ČSSD, kteří novelu nepodpořili, přestože jim tak velelo nejen vládní prohlášení, ale i koaliční smlouva.
Česká republika si tak zřejmě hned při svém vstupu vyzkouší, jaké sankce má Evropa připraveny pro své členy, kteří nedodržují evropskou legislativu. Mohou k nim patřit vysoké pokuty i pozastavení finanční pomoci z evropských fondů. Bude zajímavé sledovat, zda z toho pak někdo vyvodí politickou odpovědnost.
Ing. Vlastimil Karlík, předseda sdružení Arnika