Vláda zastavila hledání atomového skladu
2. 6. 2004 - Edvard Sequens, Calla / Hnutí DUHA
Vláda dnes potvrdila únorové oznámení ministra průmyslu a obchodu a zastavila kontroverzní program hledání trvalého úložiště pro odpad z atomových reaktorů. Obce vytipované k vybudování úložiště si tak možná mohou alespoň dočasně vydechnout.Hnutí DUHA a Sdružení Calla přerušení průzkumů vítají. Zároveň ale namítají, že vláda musí během přestávky změnit oficiální koncepci nakládání s radioaktivními odpady. Tomu se ale Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) spolu s ministerstvem průmyslu a obchodu brání. Naopak chtějí využít přerušení k přesvědčovacím aktivitám v postižených obcích.
Špidlův kabinet dnes jednal o výroční zprávě SÚRAO za rok 2003. Zároveň rozhodl o přerušení geologických průzkumů pro vyhledávání úložiště do roku 2009 s tím, že na vybraných šesti lokalitách budou naplánované práce během tohoto roku dokončeny.
Přerušení je úspěchem mnohaměsíční práce obcí a krajů, místních občanských iniciativ, ekologických organizací a dalších.
Ekologické organizace prosazují razantní změnu vládní koncepce nakládání s radioaktivními odpady. Dosavadnímu plánu vyčítají především:
· vyloučení postižených obcí z rozhodování podle tzv. atomového zákona,
· apriorní prosazování konceptu takzvaného uzavřeného hlubinného geologického úložiště bez posouzení alternativních řešení,
· velmi nízký poplatek provozovatelů atomových reaktorů na takzvaný jaderný účet – jeho vinou vybrané peníze patrně nebudou stačit na vybudování úložiště,
· nejasné konečné množství radioaktivních odpadů – kvůli zvažované stavbě nových atomových reaktorů nelze přesně naplánovat potřebný rozsah úložiště.
Libor Matoušek z Hnutí DUHA řekl:
"Pokud bude program skutečně zastaven, jde o nejdůležitější krok v české jaderné energetice ode dne, kdy padlo ano pro spuštění Temelína. Po á musí vláda říci i bé a odmítnout stavbu dalších atomových reaktorů a tedy i zvyšování výroby radioaktivního odpadu. Dosavadní pravidla hry dávají přednost centrálnímu rozhodování bez ohledu na názor obcí. Především postižené obce a místní občané musí dostat slovo v rozhodování. Vláda by v nové koncepci také měla zvažovat i možnosti jiných řešení, například takzvaného neuzavřeného hlubinného úložiště.“
Edvard Sequens ze Sdružení Calla řekl:
„Před půl rokem sliboval ředitel SÚRAO Vítězslav Duda veřejnosti zastavení všech prací v lokalitách, které s tím nebudou souhlasit a ministr průmyslu a obchodu Milan Urban dokonce úplné zastavení programu. Realitou však je, že další geologické práce mají pokračovat a to i na pozemcích obcí, které jsou proti. [1] Lze také pochybovat, že se během přerušení podaří nalézt zázračné řešení, co udělat s odpadem z jaderné energetiky. Transmutační technologie jsou jen pěknou vizí, avšak s jejich reálnou aplikací v ČR nepočítá ani SÚRAO. Politická vůle ke společnému mezinárodnímu úložišti zatím neexistuje a odvoz vyhořelého paliva do Ruska by byl po všech stránkách hazardem. SÚRAO se tak stejně bude muset vrátit k hledání hlubinného úložiště na našem území.“
Kontakt:
Edvard Sequens, telefon 387 310 166, 602 282 399, edvard.sequens@ecn.cz
Libor Matoušek, telefon 545 214 431, libor.matousek@hnutiduha.cz
Zdeněk Černý, starosta obce Nadějkov, tel.: 381 272 117, 603 208 149, ou_nadejkov@quick.cz
Jiří Dvořák, starosta obce Lodhéřov, tel.: 607 706 579, oulodherov@tiscali.cz
Poznámky:
[1] „pozastavení všech aktivit v lokalitách na dobu nejméně 5 let“ – Citace z dopisu z 15. 12. 2003 podepsaného Vítězslavem Dudou, ředitelem SÚRAO, který obdrželi všichni starostové dotčených obcí.
„Nikdo nemusí mít obavu, že by stát pokračoval v úvahách o vybudování jaderného úložiště kdekoliv v České republice.“ Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban, TV Prima, 12. února 2004