České firmy mohou soutěžit v uplatňování rovných příležitostí
16. 8. 2004 -, Radio Praha
České firmy se budou moci zúčastnit soutěže, která ocení podniky uplatňující rovné příležitosti pro práci žen a mužů. Vítěz nultého ročníku bude vyhlášen v listopadu. Na páteční tiskové konferenci to oznámila Linda Sokačová, vedoucí projektu Gender Studies, který soutěž za podpory ministerstva průmyslu a obchodu a v součinnosti s agenturou CzechInvest organizuje. Společnosti budou muset odpovědět do konce září na otázky Gender Studies.
Informace k soutěži jsou k dispozici na internetové adrese www.feminismus.cz. Soutěž by se měla podle Sokačové stát do budoucna jedním z nástrojů k prosazování rovných příležitostí pro ženy a muže. "V této aktivitě chceme pokračovat i v budoucnu," dodala.
Účast v soutěži by měla přinést firmám prospěch. Společnost tím získá označení, že nediskriminuje ženy, což v zahraničí znamená prestiž, upozornila Sokačová. "Umím si představit, že jedním z hlavních kritérií investičních podmínek by mohlo být naplňování rovných příležitostí," podotkla poradkyně ministra průmyslu a obchodu Běla Hajná.
Inspirací soutěže, která je podpořena z programu EU Phare, se staly podobné aktivity v zahraničí. Tam si firmy takového titulu vysoce cení nejen kvůli vztahům s veřejností, ale i protože se s tímto označením mohou stát přitažlivými zaměstnavateli pro špičkové odborníky. "Ne všechny tyto firmy ale rovné příležitosti pak prosazují i v ČR," poznamenala Sokačová.
Nejpálivějšími problémy v oblasti rovných příležitostí jsou podle předsedkyně výboru Českomoravské konfederace odborových svazů pro rovné příležitosti žen a mužů Dany Machátové odměňování, segregace na trhu práce, možnosti slaďování profesního a rodinného života či nedostatečné zastoupení žen ve vedoucích pozicích v pracovním, politickém i veřejném životě.