Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ministři Visegrádu se radí na Balatonu o ochraně velryb

20. 5. 2004 - Zbyněk Havránek, Greenpeace

Připojí se země Visegrádu k táboru ochránců velryb nebo podlehnou lobbingu velrybářů?

Do středu pozornosti ministrů životního prostředí zemí Visegrádské čtyřky, kteří se dnes sešli v Siofoku na Balatonu, se dostala i otázka ochrany velryb. Aktivisté Greenpeace převlečení za velryby totiž na ministry apelovali, aby nepodlehli tlaku velrybářů a co nejdříve se zapojili do celosvětového úsilí za záchranu velkých kytovců.

Snahu přispět k ochraně mořských savců a vstoupit do Mezinárodní velrybářské komise (IWC) deklarovali ministři V4 již na svém loňském zasedání v Košicích. Česká vláda minulý měsíc schválila přístup k Mezinárodní úmluvě o regulaci velrybářství. Maďarská vláda tak učinila již v únoru, avšak od svého záměru zapojit se do aktivit na záchranu velryb ustoupila  poté, co její činitele navštívila japonská delegace.

Japonsko spolu s Norskem a Islandem patří k jediným zemím, které navzdory celosvětovému moratoriu velryby dodnes loví. Zatímco Norsko moratorium svévolně ignoruje, Japonsko a Island velryby loví pod záminkou „vědeckého výzkumu“, veškeré maso z takto „vědecky“ ulovených velryb se však dostává na trh a do restaurací.

„Situace uvnitř IWC je kritická. Japonsko již řadu let usiluje o obnovení komerčního lovu velryb. Činí tak zejména tím, že se do IWC snaží rekrutovat nové členy, kteří by podpořili snahy velrybářů zrušit celosvětové moratorium na lov velryb,“ upozornil Marek Tomin, poradce Greenpeace v oblasti ochranu kytovců.

Zatímco v Maďarsku stačí pro přístup k IWC souhlas vlády, v České republice musí tento krok schválit ještě Parlament. Návrh na přístup by měl být na programu příští schůze Poslanecké sněmovny Parlamentu, která začíná 16. června.

Snahu chránit velryby jen v České republice podpořilo již více než 21 tisíc lidí, kteří podepsali tzv. Výzvu politikům. Ta apeluje na poslance, aby vstup do IWC schválili. Ke vstupu do IWC Českou republiky oficiální cestou vyzvaly rovněž Spojené státy a Velká Británie.

„Máme zprávy, že Japonci již vyvíjejí aktivity na půdě českého parlamentu,“ varoval Tomin. „Nové členské země Evropské unie nesmí podlehnout tlaku velrybářů, jinak je budoucnost těchto úžasných savců ohrožena. Na světě totiž existuje ještě mnoho chudých rozvojových zemí, které výměnou za rozvojovou pomoc od velrybářských států budou ochotny hlasovat pro obnovení lovu velryb. Proto velryby potřebují hlasy Visegrádské čtyřky,“ dodal Tomin.


Další informace:

Marek Tomin, poradce Greenpeace pro otázky ochrany velryb,
mobil: 604 237 974, e-mail: marek.tomin@volny.cz

Zbyněk Havránek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, e-mail: zbynek.havranek@cz.greenpeace.org

Internet: http://www.greenpeace.cz


Poznámka pro redakce:

Výzvu politikům je možné podepsat na http://www.greenpeace.cz/velryby/vyzva.shtml

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Související články

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz