Letní festivaly chtějí být zelenější
15. 4. 2010 -, Econnect
Jak se pobavit a neškodit přitom životnímu prostředí? O tom u kulatého stolu diskutovali ve středu 14. dubna v Praze na Toulcově dvoře promotéři letních festivalů společně se zástupci ekologických firem a neziskových organizací.Zkušenosti ze zahraničních i domácích festivalů ukazují, že nasazení zelených technik a technologií umožňuje vytvořit ohleduplnější a pro návštěvníky příjemnější prostředí a v dlouhodobém horizontu ušetřit nejen přírodní, ale i finanční zdroje.
Setkání u kulatého stolu, jež bude mít pokračování v pondělí 3. května v Brně, přispělo k výměně zkušeností a navázání kontaktů. „Nedoufáme, že u kulatého stolu vyřešíme celou problematiku. Naším cílem je otevřít diskusi a přispět ke hledání optimálního modelu budoucí spolupráce,“ uvedl Michal Ruman, předseda pořádajícího sdružení Konopa. „Vycházíme přitom vstříc zvýšenému zájmu pořadatelů festivalů, kteří se o zelená řešení sami intenzívně zajímají,“ dodal.
Za hlavní témata diskutující označili třídění a kompostování odpadů, šetrné stravování, energetiku a dopravu. Upozornili na klíčovou roli návštěvníků festivalů, na jejichž chování závisí úspěch zavádění ekologických postupů. I proto se promotéři zaměřují na zatraktivnění udržitelných témat a snaží se k přírodě ohleduplné chování návštěvníků motivovat pomocí odměn, slev, dárků apod.
Kulaté stoly pořádá občanské sdružení Konopa jako součást projektu „Podpora udržitelné spotřeby ozeleňováním kulturních festivalů“, který podporuje nadace Partnerství a International Visegrad Fund. „Letní festivaly jsou inspirativním místem setkávání velkého množství lidí. Naneštěstí setkání mnoha lidí na jednom místě poškozuje přírodu. Věříme, že zapojení ekologických postupů a technologií přímo do provozu festivalů pomůže snížit tyto negativní dopady a zároveň motivovat návštěvníky k přijetí tolik potřebných změn i v jejich každodenním životě,“ uzavírá Michal Ruman.