Vyšla nová kniha Minimalizace šikany - praktické rady pro rodiče
27. 8. 2009 -, Econnect
Nadace O2 a občanské sdružení Aisis připravily publikaci Minimalizace šikany, která je určena (nejen) rodičům, jejichž dítě se setkalo s problémem šikany. Kniha s ilustracemi Vladimíra Jiránka ukazuje rodičům, jak postupovat krok po kroku při řešení tohoto nebezpečného fenoménu. Publikaci vydalo nakladatelství Portál."Kniha je logickým pokračováním našeho vzdělávacího projektu Minimalizace šikany, který od roku 2005 učí české pedagogy, jak šikanu rozpoznat a jak při ní postupovat," říká Ivana Šatrová, ředitelka Nadace O2. "Výzkumy ukazují, že kolem 40% žáků se někdy stalo obětí šikany. Nechceme nechávat řešení tohoto závažného jevu jen na učitelích, důležitou roli v boji proti šikaně musí hrát i
rodiče. Proto jsme vydali tuto praktickou kuchařku, která dosud na knižním trhu chyběla."
Kniha Minimalizace šikany srozumitelně představuje rodičům co je šikana a jak poznat, že je jejich dítě šikanováno.
"Rodiče se dozví, jak od dítěte zjistit, co se vlastně děje, jak se postarat o jeho bezpečnost nebo jak vést jednání se školou," říká jedna z autorek, Kateřina Vágnerová z občanského sdružení Aisis. "Dozví se také, jak výchovou v rodině zamezit tomu, aby se dítě stalo obětí nebo agresorem." Kniha popisuje stadia šikany, klasifikuje typy agresorů a ukazuje, jak šikanu rozpoznat v prostředí třídy. Zabývá se také novým fenoménem, tzv. kyberšikanou.
"Nezapomněli jsme ani na praktická jednoduchá cvičení, která můžou šikanovanému dítěti pomoci, na výběr zákonů, které se vztahují k šikaně a také na seznam organizací, na které se můžou rodiče obrátit," dodává Kateřina Vágnerová. Dr. Michal Kolář, přední český odborník na šikanu, ke knize říká: "Sílu této publikace vidím zejména v její praktičnosti. Poskytuje srozumitelnou a pro naše
české podmínky účinnou první pomoc nejen pro rodiče obětí, ale i agresorů šikany. Nabízí rovněž velmi dobře zpracované otázky týkající se právní stránky šikanování."
Knihu Minimalizace šikany napsalo 11 psychologů a speciálních pedagogů, kteří zároveň působí jako lektoři vzdělávacího projektu Minimalizace šikany: Mgr. Markéta Bajerová, Mgr. David Čáp, Mgr. Jarmila Červenková, Mgr. Renata Ježková, Mgr. Jiří Maléř, PhD. Zdeňka Marková, Mgr. Milena Mikulková, Mgr. Karel Opravil, Mgr. Kateřina Schmidtová, Mgr. Michaela Veselá. Knihu na základě praxe a zkušeností těchto odborníků sestavila Ing. Kateřina Vágnerová.