Francie v ekologizaci před Německem, ČR z vyspělé Evropy couvá
29. 10. 2007 -, Greenpeace
Nedělní debata v Otázkách Václava Moravce ukázala, že ČR zaostává za evropským trendem ekologizace hospodářství. V minulém týdnu oznámený program Grenelle znamená, že Francie překonala ambiciózní německý plán energetických úspor. Také francouzský přístup k ochraně biodiverzity je důslednější.Zakázala pěstování geneticky modifikované kukuřice MON810,2) zatímco SRN pouze vyhláškou zabránila prodeji osiva. Česká republika se ovšem soutěže mezi vyspělými zeměmi neúčastní. V Praze se namísto o úsporách diskutuje o výstavbě nových elektráren a pěstování rizikové GM kukuřice MON810 žádný předpis nebrání.
„Řada států Evropské unie dobře chápe, že energetické úspory a zvyšování podílu obnovitelných zdrojů nepředstavují jen příspěvek k ochraně klimatu. Na kontinentě, jehož zdroje jsou omezené, to současně znamená snižování závislosti na dodávkách z Perského zálivu či Ruska,“ řekl Jan Rovenský, vedoucí klimatické kampaně Greenpeace.
„Pěstování geneticky modifikované kukuřice MON810 kromě Francie a Německa prozatím znemožnilo dalších pět evropských států. O zákazu ale uvažuje například i Rumunsko,které je po Francii druhým největším pěstitelem GM kukuřice v Evropě,“ dodala konzultantka genetické kampaně Greenpeace Magdalena Klimovičová. „Firma Monsanto dosud nepředložila plán monitorování dopadů této plodiny požadovaný evropskou legislativou, ani nevyvrátila obavy ze škodlivého vlivu na některé živočišné druhy.“
Francouzský prezident Nikolas Sarkozy kromě záměru zakázat od roku 2010 používání energeticky neefektivních žárovek oznámil i plán rozšíření železniční sítě o 2 000 km nových tratí a vybudování 1500 km nových tramvajových tratí. Naopak zmrazena má být výstavba nových silnic a letišť. Právě v oblasti dopravy Francie zatím výrazně překonává německé záměry oznámené před několika měsíci. Na vzniku programu Grenelle se významnou měrou podílela francouzská kancelář Greenpeace.