Studenti mají příležitost literárně zpracovat téma korupce v Liberci
7. 4. 2006 -, Econnect
Literární soutěž na téma "Korupce v Liberci - skutečnost nebo chiméra?" vyhlásila pro studenty středních a vysokých škol Společnost přátel přírody. Ve městě s celou řadou afér, které například týdeník Respekt označil za Mekku korupce, může jít o zajímavou sondu. Magistrát se k soutěži nechce vyjadřovat, ale školy se tématu nebrání. V rámci projektu se připravují také veřejné diskuze a vydávání zpravodaje pro liberecké občany.Podle průzkumu, který loni provádělo Transparency International ČR se Liberec řadí na přední místo mezi města s velmi problematickým způsobem přidělování zakázek. Výzkum ukázal, že při zadávání veřejných zakázek panuje značná neprůhlednost a existují propojení stavebních firem s některými politiky a úředníky.
Magistrát Liberce se k věci staví zdrženlivě. Jeho tiskový mluvčí Martin Korych na dotaz o postoji ke zvolenému tématu soutěže sdělil: "Je věcí každého organizátora podobných soutěží jaké téma zvolí. Vzhledem ke skutečnosti, že při vyhlašování této konkrétní soutěže nás její vyhlašovatel ani neinformoval (o vyhlášení a už vůbec ne o jejím zaměření), pokládáme za bezpředmětné vyjadřovat se k tématu."
Ze strany škol by se soutěž mohla dočkat kladného přijetí. Například na Technické univerzitě jsou již pro studenty vyvěšeny informační letáky. "Dle mého názoru se jedná o prospěšnou věc, znát názor a mínění mladých lidí je jistě významné. Zvlášť když se jedná o toto téma, dění v jejich každodenním životě. Korupce je v Liberci velmi diskutovaná," uvedla odborná asistentka Hospodářské fakulty Pavla Řehořová.
Vyhlášení výsledků proběhne v Krajské vědecké knihovně během besedy „Korupce v Liberci – skutečnost nebo chiméra?“ ve čtvrtek 27.dubna od 18,00 hodin. Jan Korytář, vedoucí Společnosti přátel přírody, vysvětluje: „Literární soutěž je součástí většího protikorupčního projektu, jehož cílem je podrobněji zmapovat některé kauzy, týkající se rozdělování veřejných peněz v našem městě. Součástí projektu je i vypracování návrhu konkrétních změn, které by měly zmenšit riziko korupce při rozhodování o rozdělování veřejných peněz na komunální úrovni. Jedním z cílů soutěže je také zjistit, nakolik se dnešní mladí lidé zajímají o veřejné věci.“
Projekt podpořila Evropská unie v rámci programu Transition Facility. Kromě soutěže se připravují také besedy s osobnostmi a zástupci města a zdarma bude občanům distribuován občasník Náš Liberec. První číslo vyjde koncem dubna.