Rizika z ekologické zátěže v Klatovech - Lubech se budou posuzovat
31. 7. 2007 -, Econnect/Arnika
Sdružení Arnika dnes zveřejnilo a předalo radnímu Plzeňského kraje pro životní prostředí Doc. MUDr. Borisi Kreuzbergovi, CSc. (KDU-ČSL) studii shrnující dosavadní znalosti o kontaminaci bývalého skladu pesticidů v Klatovech - Lubech, který byl v restituci vrácen rodině Rychtaříkových. Radní oznámil, že kraj zajistí komplexní studii, která by měla přesně určit míru rizika a také se stát pokladem pro získání financí z evropských fondů na sanaci objektu. Podle dosavadních zjištění se zde nachází nebezpečné a zakázané látky jako DDT, lindan a paraquat.RNDr. Alice Dvorská ve studii zadané sdružením Arnika dospěla ke třem závěrům: „Je třeba posoudit rizika plynoucí z této staré ekologické zátěže. Při posuzování vlivu staré ekologické zátěže na okolí je třeba také zvážit vliv možných povodní, jarní přívalové vody, bahna splachovaného z polí a jiných eventualit na další možné šíření kontaminace. Je třeba provést studii, jež by posoudila aktuální míru znečištění (včetně průzkumu hloubky kontaminace zdiva a okolí nemovitosti) a podle výsledku navrhla další postup, způsob a rozsah možné dekontaminace objektu a jeho okolí .“ Studie je vkladem Arniky pro případný projekt sanace ekologické zátěže.
Podle radního doc. Kreuzberga se kauza dostala mezi 10% posuzovaných lokalit v kraji, které mají být přednostně řešeny. "Kraj poskytne prostředky na komplexní studii a posouzení nutných opatření. Pokud bychom měli sanovat všechny ekologické zátěže v kraji, dostali bychom se na částku kolem dvou miliard korun. Celý rozpočet fondu životního prostředí je asi 65 milionů ročně a rozpočet havarijního fondu pouze 10 milionů," uvedl doc. Kreuzberg. Odhad kraje na celkovou sanaci objektu v Klatovech - Lubech je asi 30 milionů korun a prostředky se pokusí získat ve spolupráci s městem Klatovy a Ministerstvem životního prostředí z evropských fondů.
Sklad a jeho okolí jsou kontaminovány pesticidními látkami, které se dnes často již nepoužívají anebo jsou pro svoji nebezpečnost pro lidské zdraví a životní prostředí zakázány. V mnoha případech v míře vyžadující podle české legislativy dekontaminaci, tedy přesahující tzv. limit „C“ Metodického pokynu MŽP ČR z roku 1996. „Toto opakované zjištění a fakt, že se pesticidy objevily už i v ekosystému Drnového potoka a stále unikají do studní v okolí, vedl ke vzniku petice Klatovy bez DDT, kterou dosud podepsalo 823 lidí,“ řekl na dnešní tiskové konferenci v Plzni předseda Arniky RNDr. Jindřich Petrlík při předání kopií petičních archů Doc. MUDr. Borisi Kreuzbergovi, CSc.
Vedoucí odboru životního prostředí Ing. Václav Liška uvedl, že v současné době již probíhá příprava zadání komplexní studie. Ta by měla být hotova na přelomu tohoto a příštího roku. "Jsou také zajišťovány vzorky, aby se zjistilo, zda nedochází k rozšiřování nebezpečných látek do okolí" uvedl Liška.
Majitel objektu Václav Rychtařík poděkoval zástupcům kraje za jejich postoj k této staré ekologické zátěži.
Arnika oznámila, že hodlá v petiční akci i nadále pokračovat. „Naším cílem je nyní dosáhnout alespoň toho, že bude konečně zpracován projekt sanace kontaminovaného objektu. Bez něj nelze uvažovat o úplném vyčištění tohoto místa od nebezpečných látek,“ definoval cíl petiční akce Mgr. Lukáš Matějka z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika.
Nová studie dnes prezentovaná Arnikou obsahuje také dosud nezveřejněné výsledky měření smetků z podlahy a omítky z budovy v Lubech na obsah látek jako DDT, lindan či hexachlorbenzen a rovněž na obsah dioxinů. „Analýza zpracovaná laboratoří Axys Varilab obsahuje pro Rychtaříkovi špatnou i dobrou zprávu. Co se týče metabolitů DDT a lindanu ukázala zatím nejvyšší hodnoty kontaminace těmito pesticidy, které se v jejich budovách naměřily od roku 2000. Ta dobrá zpráva je, že v případě dioxinů se jejich koncentrace ukázala být na úrovni hodnot běžných v půdách v České republice. I když jde zatím o jedinou analýzu, dioxiny by v Lubech nemusely být problém, přestože často doprovázejí kontaminaci organochlorovými pesticidy,“ shrnul výsledky dosud nezveřejněného rozboru Petrlík.