Do Prahy přijíždí psychedeličtí mágové Soft Machine
3. 10. 2007 -, Econnect/Rachot
Někdejší průkopníci psychedelie i složitých jazzrockových kompozic, kteří v letech 1966 - 81 ovlivnili řadu kapel všude na světě, jsou od roku 2004 opět aktivní. Slavná kapela, která stála u zrodu tzv. canterburské scény, bude hrát zítra v pražském paláci Akropolis."Navštívit koncert Soft Machine znamená vychutnat soulad živelné improvizace s modernistickou zvukovou konstrukcí. Mistr Travis například sampluje saxofony a flétny přímo před vašimi zraky a vytváří tak nejen neuvěřitelné harmonie, ale i zvukové efekty mnohem početnějšího obsazení, než je kvartet," uvedl organizátor koncertu z agentury Rachot Borek Holeček.
Soft Machine, pojmenovaní podle novely William S. Burroughse, se zformovali v roce 1966 ve slavné sestavě Robert Wyatt (bicí, zpěv), Kevin Ayers (baskytara, kytara, zpěv), Daevid Allen (kytara) a Mike Ratledge (klávesy), přičemž Allen, Wyatt a budoucí basák SM Hugh Hopper spolu hráli už jako Daevid Allen Trio.
Talentované muzikanty spojovalo nadšení pro ulítlý free jazz i řízný rock´n´roll a brzy si vydobili pozici přední kapely londýnského undergroundu. V roce 1968 se jejich koncertní sestavou mihnul Andy Summers z Police, v témže roce zabodovali ve Spojených státech, kde otevírali koncerty pro Jimi Hendrix Experience a vydali svoji první, po kapele pojmenovanou, desku. Za ni si vysloužili nálepku pionýrů psychedelického rocku a jazz fusion, právě oni předznamenali progresivní rockovou scénu 70. let.
Nezůstalo však u toho: postupem času rozšiřovali stylový záběr o další experimenty, minimalistické plochy a neobvyklé zvukové nápady a stali se čelními představiteli "canterburské scény", což byla skupinka promitentních avangardních a fusion muzikantů (kromě muzikantů ze SM tu patřil například i Fred Frith).
Sestava Soft Machine se poměrně rychle měnila, nejprve odešel Daevid Allen, pak zvuk kapely ovlivnil příchod saxofonisty Eltona Deana a naopak oslabil údajně vyhazovav Roberta Wyatta, který dodnes točí inspirativní sólová alba. Muzikanti se střídali i v dalších letech, přesto přicházeli Soft Machine téměř každý rok s novým albem. Jejich tok se zastavil až na konci sedmdesátých let, v roce 1981 se po natočení desky Land of Cockayne rozchází, jednorázově se vrátili ještě o tři roky později.
Legendární skupinu nečekaně před třemi lety oživili čtyři z klíčových hráčů. Ve složení Hugh Hopper (baskytara), Theo Travis (saxofony, flétny), John Marshall (bicí) a John Etheridge (kytara) hrají nové skladby z posledního alba Steam i opusy ze 70. let, se stejně obdivuhodnou souhrou při improvizacích, ale mnohem současnějším zvukem.