Češi pomáhají při opravách tibetského kláštera v Ladaku
6. 3. 2007 - Milena Štráfeldová, Radio Praha
Česká restaurátorská škola je vyhlášená. Dokazují to nejen mnohé opravené památky v Česku, ale i práce českých památkářů a restaurátorů v zahraničí. Češi se tak podílejí i na záchraně unikátních nástěnných maleb v tibetském klášteře v Ladaku. Koordinátora celé záchranné akce, Dalibora Leblocha z občanského sdružení Pro Tibet, se Milena Štráfeldová zeptala, jak se čeští odborníci k této práci dostali."Začalo to nevinnou cyklistickou cestou před údajně nejvyšší sjízdné sedlo na světě, které spojuje ladacké hlavní údolí s karakoramským údolím Nubra. Tam jsme se náhodou dostali do kláštera, o jehož existenci jsme do té doby nevěděli."
A kdo tedy z Česka na té opravě klášterů spolupracuje?
"Má to dvě části. Existuje občanské sdružení Pro Tibet. Pochopitelně obnova kláštera a restaurátorské úkony jsou ale zcela v kompetenci odborníků, profesionálů. Občanské sdružení v současné době má velikou devizu v rukou, důvěru majitelů kláštera, což je mnišská komunita školy Žlutých čepic. Tito mniši vědí, že když přijedeme, bude to slušně zorganizováno a přivedeme kvalitní restaurátory. Česká restaurátorská škola je vyhlášená a už to tam dokázala. Dnes jsou za námi analýzy nejrůznějších vzorků, nalezeny metody a techniky, jak nejlépe postupovat v opravě nástěnných maleb. Jsou udělány průzkumy statiky budov a je navržena cesta, jak napravit určité poruchy. Čili je za námi kus práce a my v současné době hledáme partnera, snad nejlépe restaurátorskou školu nebo fakultu vychovávající religionisty nebo historiky umění, někoho, kdo umí efektivně požádat o grant, protože dnes už nelze pokračovat dále, musíme dát dohromady větší skupinu odborníků."
O jak velký klášter a jak velký rozsah restaurátorských prací se vlastně jedná?
"Jsou za námi dva odborné výjezdy a předtím řada přípravných. A kdo ví, jak rychle postupují restaurátoři, tak asi ví, že za dvakrát tři týdny lze udělat počáteční fixaci, čištění, zajištění té malby. V druhém výjezdu se udělaly retuše, malba se dala do překrásného původního stavu. Bylo to potřeba i s ohledem na ty mnichy jako gesto, že jsme schopni malbu dovést do perfektního stavu. Pro další budovy, které obsahují ještě vzácnější věci, se bude znovu postupovat. Bude to projekt na mnoho let, pakliže se nám zmíněného partnera podaří najít."
Kolik Čechů se na těch restaurátorských pracích nebo na celé té akci podílí?
"Kolem dvaceti."
A má vaše práce v Ladaku už nějaký ohlas?
"Přinejmenším u nás, ale jsme v kontaktu i s obdobnými organizacemi v zahraničí, v Rakousku, v Británii, a sklízíme od nich pochvalu. Nicméně je potřeba ukázat, že dokážeme pokračovat. Byť je za námi už několik let, jsme stále jen v počátcích. Restaurátorské práce mají povahu běhu na dlouhou trať."