Dobrovolníci z celého světa budou pomáhat na Cimburku
29. 6. 2005 -, Econnect / INEX
Skupina zahraničních dobrovolníků přijede 1. července na jižní Moravu pomáhat s obnovou zříceniny hradu Cimburk. Mladí lidé z různých koutů světa budou na hradě vykonávat drobné rekonstrukční a archeologické práce a svou činností naváží na předchozí dobrovolnický projekt.Dobrovolníci z Koreje, Kanady, Španělska, Francie a dalších zemí stráví na Cimburku celkem dva týdny a ubytují se přímo na hradní baště. "Mezi jejich pracovní povinnosti bude patřit například sběr a třídění původního zdiva, odstraňování náletových dřevin a úprava okolí zříceniny. Kromě toho je čeká i mnoho příležitostí k bližšímu poznání života v České republice," uvedl Martin Crha ze Sdružení dobrovolných aktivit INEX. Dobrovolníci podniknou výlety po okolních Chřibech, navštíví další historické památky v kraji a seznámí se s místními lidmi.
Dobrovolnický projekt za záchranu zříceniny hradu Cimburk probíhá ve spolupráci neziskové organizace INEX -- Sdružení dobrovolných aktivit a místního sdružení Polypeje, které se o obnovu hradu snaží již od roku 1994. Podstatou programu je realizace projektu nezbytného statického zajištění, průběžná dokumentace památky, zpřístupnění hradu veřejnosti, a také pořádání nejrůznějších kulturních akcí, jako jsou výstavy, koncerty či divadelní a šermířská vystoupení.
Rozsáhlá zřícenina gotického hradu Cimburk se nachází na návrší nad vodní nádrží asi pět kilometrů od obce Koryčany v okrese Kroměříž. Vznikl mezi léty 1327 - 1333, opuštěn byl v roce 1720. Ve třicátých letech dvacátého století byly provedeny první záchrané práce, další v roce 1940. V současné době na obnově hradu pracují dobrovolníci z celého světa - například v loňském roce pracovali na obvodové zdi při přístupové cestě, vyzděna byla klenba ve vstupu do hradního paláce a především byla sanována polygonální podnož pod strážnou věží. Na Cimburku se také konal odborný workshop o způsobu oprav hradní kaple a proběhl i dendrochronologický průzkum dřeva v kapli a zazdívce.