Pod unikátní Panskou skálou chtějí radní vybudovat parkoviště
17. 3. 2005 - Daniel Kaiser, BBC
Přírodní památka Panská skála je ohrožená, tvrdí odpůrci plánu města na vybudování velkého parkoviště u této třetihorní vyvřeliny. Stavba parkoviště, kterou chce u unikátního čedičového útvaru prosadit radnice Kamenického Šenova, si vyžádá kromě kácení stromů také přesunutí historické barokní kaple. Stoupenci plánu argumentují snížením nezaměstnanosti. Oponenti ovšem varují před narušením unikátního rázu krajiny."Potřebujeme turisty"
Panská skála, která se před šedesáti lety dostala na plátna kin, protože se pod ní schovávala pyšná princezna, spadá pod Městský úřad v Kamenickém Šenově. Na radnici vládnou sociální demokraté s komunisty a zřízení velkého parkoviště s informačním střediskem, záchody, sprchami a kioskem měli při posledních komunálních volbách v programu.
Místostarosta Kamenického Šenova, komunista Jiří Vičan, říká, že radnice musí přitáhnout co nejvíce turistů: "Kolem tohoto místa je čilý turistický ruch v zimě i v létě, je to tam přeplněné. Každý, kdo přijede, se podívá na Panskou skálu, která je v širokém povědomí jak v tuzemském, tak i v zahraničí. Všichni přitom musí zastavit na hlavní silnici."
Památka v ohrožení
Pár set metrů od skály vede hlavní tah z Liberce na Karlovy Vary a na úrovni Varhan stojí malé parkoviště pro pět aut. Na nové parkoviště se má vejít 30 aut, tři autobusy a dvacet karavanů. Proti je opoziční ODS i místní občanské sdružení Sonow. Je pozoruhodné, jak aktivisté dovedou použít ekonomické argumenty a občanští demokraté argumentují ekologií.
Delegát ODS v šenovském městském zastupitelstvu i v zastupitelstvu Libereckého kraje Jaroslav Andrysík považuje celý projekt za megalomanii a tvrdí, že větší příliv turistů by geologickou rezervaci narušil. "Jestliže parkoviště bude přímo u Panské skály a zvýší se návštěvnost, tak opravdu hrozí poškození této přírodní památky."
"Studii patrně nikdo nevypracoval, nebyla nám předložena, neviděli jsme nic takového. Od začátku, když jsem tenhle projekt viděl, jsem tvrdil, že je to hrůznost."
Jaroslavu Andrysíkovi vadí i další věci: na parkoviště větší než fotbalové hřiště město ani nevypsalo architektonickou soutěž, kvůli rozšířené silnici by se kácela stará alej a musela by se také přesunout dvě stě let stará kaplička. Podle radnice se nic nestane, kaplička není chráněná. Podle dopisu, který Andrysíkovi přinesli občanští aktivisté z Národního památkového ústavu, ale chráněná je.
Z čí kapsy půjdou peníze?
Václav Frömmel, školník z místní Střední uměleckoprůmyslové školy zase upozorňuje, že se město pod sociálně-demokratickým starostou už teď zadlužilo, a neví proto, jak by parkoviště zaplatilo. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo vzít si na stavbu parkoviště dvacetimilionový úvěr. Město sice počítá s tím, že mu ho ze tří čtvrtin zpětně proplatí Evropská komise, jistotu ale nemá.
Uchází se totiž o dotaci v evropském dotačním programu Interreg 3, který proplácí projekty teprve zpětně po té, co se na místě přesvědčí o jejich smyslu. Z možnosti, že by město veliký areál u Panské skály postavilo a nakonec mu na krku zůstal viset dvacetimilionový dluh, je zřejmě trochu nervózní i vedení radnice. Netěší ho proto publicita a zájem médií z Prahy.
Lék na nezaměstnanost
Místostarosta Jiří Vičan má strach, že by hádka mohla dolehnout až do Bruselu a ohrozit zdar žádosti. Podle něj ty, kdo Šenovským mluví do Varhanů, netrápí místní desetiprocentní nezaměstnanost. "Jde nám také o to, aby se tu rozšířily pracovní příležitosti. Pokud sklářství nebude prosperovat, tak spousta místních přijde o zaměstnání."
"Ti lidé se budou muset živit nějakým jiným způsobem, a když tu nenajdou jiné možnosti, tak odsud odejdou," varuje místupstarostra Kamenického Šenova Jiří Vičan.
V celém sporu o osud jedné, byť celostátně známé přírodní památky, jde proto i o obecnější otázku: Kde berou lidé, kteří nejsou z kraje, právo radit místním, v jakém prostředí mají žít? Anebo naopak: Jaké právo má jedna generace místních měnit nenávratně krajinu, která se utvářela dlouhá staletí?