G-bod 2007: setkají se studující genderu
20. 3. 2007 -, Econnect / NORA
První setkání studentů a studentek z České a Slovenské republiky zabývajících se genderovou tematikou, respektive píšících seminární, bakalářskou, diplomovou či doktorskou práci v oblasti genderové/feministické tematiky, proběhne zítra na půdě Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Setkání nazvané G-bod 2007 připravilo Genderové informační centrum NORA ve spolupráci se studentkami Katedry genderových studií FHS UK, Genderových studií Katedry sociologie FSS MU a Gender centrem.Nápad se zrodil na letošní letní škole feministických studií NOISE v Utrechtu, jíž se zúčastnily tři studentky pražských genderových studií a ředitelka centra NORA. "Vzhledem k absenci podobných setkávání v česko-slovenském prostoru, které by byly specificky určené pro studující, jsme pocítily naléhavou potřebu vytvořit prostor k diskusi o genderových a/či feministických projektech a otázkách," uvádějí organizátorky. Institucionalizace genderových studií na českých a slovenských školách s sebou totiž přináší vzrůstající počet a rozsah studentských výzkumných projektů, které řeší více či méně podobné teoretické, metodologické a epistemologické otázky. "My samy se potýkáme s množstvím otázek a problémů, jež studium genderové tematiky, psaní nejrůznějších seminárních či diplomových prací, aplikace teoretických konceptů a budoucí uplatnění studujících přináší."
Ve společné debatě se řešení nalézají daleko lépe a rychleji – a prostor k diskusi může umožnit vyměňovat si informace, znalosti a zkušenosti a posilovat vazby a kontakty mezi jednotlivými studujícími a pracovišti. Organizátorky zdůrazňují, že nejde jen o studující zavedených programů v Praze a Brně, ale také dalších genderových či feministických kurzů a seminářů na jiných vysokých školách v České republice a na Slovensku.
Vznikl proto projekt G-bod, který by se měl stát pravidelným setkáváním studujících. Setkávání by se měli účastnit také vybraní vyučující jakožto garanti a odborníci a odbornice na diskutované otázky, vítáni jsou také ti a ty vyučující, kdo přijedou z vlastního zájmu. G-BOD chce také, v případě úspěchu projektu úkol do budoucna, dát prostor k prezentaci neziskových organizací a dalších institucí zabývajících se genderovou problematikou a propojit tak studující s neziskovou sférou.
A čeho chce projekt G-bod dosáhnout? Především vytvořit síť studujících zabývajících se genderovou problematikou v České a Slovenské republice a organizovat a koordinovat pravidelná setkávání studujících k diskusi nad otázkami vyplývajícími ze studia, výzkumných projektů a/nebo závěrečných prací. Záměrem je také rozvíjet feministické teorie v českém a slovenském prostoru, obohacovat je o místní pohled a upevňovat jejich pozici v různých vědních oborech, a také vytvořit prostor pro práci na společných projektech studujících. G-bod chce také udržovat pravidelný kontakt a upevňovat vztahy mezi studujícími a katedrami či pracovišti, na nichž studující působí, a otevřít diskusi o uplatnění studujících genderu na pracovním trhu. Sekce G-bod na webových stránkách genderového informačního centra NORA pak má sloužit jako diskusní fórum a burza nápadů, kontaktů a materiálů. Prostřednictvím studujících pak projekt může prohloubit propojení akademické a neziskové sféry.
První, březnové setkání projektu G-bod by mělo sloužit zejména k vytvoření kontaktů mezi studujícími, seznámení se s tím, kdo pracuje na jakém tématu, diskusím o nejpalčivějších otázkách výzkumu či psaní prací, případně pomoci těm, kteří zatím nad tématem své budoucí bakalářské, magisterské či doktorské práce s genderovým zaměřením teprve přemýšlejí.