Sdružení Sorbona oživuje život na venkově
14. 3. 2007 -, Econnect
Občanské sdružení Sorbona se pokouší oživit dění v občanském sektoru na Příbramsku zvyšováním počítačové gramotnosti a provozováním informačního serveru na netu a zároveň zřízením kamenného klubu, kde je možné pořádat kulturní akce a pěstovat tvořivé aktivity či společenské styky.Občanské sdružení Sorbona se sídlem v malé vesničce Milešov poblíž Orlické přehrady na Příbramsku vzniklo jako většina zajímavých počinů v tomto regionu z pocitu izolace, který obyvatele českého venkova i v době multimediální často sužuje. Toto sdružení provozuje v č.p. 76 třetím rokem stejnojmenný klub, který letos expandoval do prostor obecní knihovny, nacházející se příznačně v patře nad místní hospodou.
Cílem Sorbony je rozvíjet v regionu i širším měřítku nejrůznější formy komunitních aktivit a zaměřit se na podporu znevýhodněných či ohrožených skupin obyvatel, včetně zdravotně handicapovaných, nezaměstnaných, seniorů a mládeže. Sdružení se snaží pomoci řešit naléhavé problémy regionu, kde je velká nezaměstnanost, omezené možnosti kulturního vyžití a zájmových aktivit a ztížená možnost přístupu k moderním komunikačním prostředkům, zejména pro sociálně slabší občany.
Klub v současné době nabízí především prostor pro setkávání, tvůrčí aktivity a pořádání kulturních akcí. K dispozici je čajovna, bar, jeviště s ozvučením nejen pro ochotnické divadlo, počítač s přístupem na internet, vlastní síť pro osm počítačů a síťové hry, základní vybavení pro amatérskou videotvorbu. Dále nabízí víkendy pro dobrovolníky či zprostředkování pobytů s programem v okolní krásné krajině.
Jak říká Jan Burian, zakládající člen Sorbony: "Zájem o naše aktivity ze strany místních obyvatel byl zatím spíš teoretický, i když mladí si samozřejmě s chutí přicházeli zasurfovat, zahrát hry na počítači a vůbec pobýt ve svobodném prostoru." Pan Burian brzy pochopil, že kromě na venkově tradičního předávání informací od úst k ústům je potřeba vytvořit funkční informační server, který by do jisté míry nahradil souhrnný přehled o kulturních a jiných akcích či volných pracovních místech, jenž v této oblasti citelně schází.
Proto klub spustil internetový portál na stránkách www.w1000.net, který má za cíl kromě přehledu o dění v občanské společnosti také prezentovat krásy regionu a přilákat návštěvníky z domova i ciziny, informuje tedy i o ubytovacích, stravovacích a sportovních možnostech. Portál však trpí nedostatkem návštěvníků i příspěvků, proto byl propojen se stránkami místní akční skupiny - www.sedlcansko.eu, u jejíhož zrodu stálo i sdružení Sorbona. Dále se sdružení soustředilo na zvyšování počítačové gramotnosti v obci a okolí ve spolupráci s obecním úřadem, který výměnou za veřejný internet zdarma poskytl Klubu Sorbona nové, lépe přístupné prostory.
Další projekt Sorbony, na jehož realizaci žádá sdružení o grant z fondů Ministerstva kultury, nese název„ Přehlídka amatérského videa“. Jedná se o sérii tématických projekcí v průběhu kalendářního roku, každý měsíc se uskuteční jedna na aktuální téma ze života na vsi. Klub poskytne základní vybavení, počítačovou střižnu, software a digitální kameru SONY, a hodlá vyzvat amatérské tvůrce z celého středočeského kraje, a posléze i diváky samotných projekcí, aby natočili své vlastní příspěvky.
Během jednotlivých projekcí proběhnou besedy, přítomni budou i profesionální porotci z různých oborů filmové tvorby. V blízkém okolí také žije či chalupaří několik významných osobností, které se filmem zabývají a jsou ochotny se na projektu podílet. Na závěr Jan Burian připomíná, že zájemci o aktivity Sorbony, sponzoři a dobrovolníci všeho druhu jsou vítáni, stejně jako jakékoli pozitivně laděné návrhy a iniciativy ze strany čtenářů tohoto článku.