Kdo ovládá minulost… CIA a FBI přepisuje Wikipedii
4. 9. 2007 -, E-žurnál
Kdo ovládá minulost… CIA a FBI přepisuje Wikipedii Lidé používající počítače CIA a FBI editovali hesla otevřené internetové encyklopedie Wikipedia. Terčem jejich oprav byly především položky jako válka v Iráku či vězení na Guantanámu. Odhalil to nový program WikiScanner. Změny, které do hesel zanesli, mohou porušit principy encyklopedie ohledně střetu zájmů, uvedla mluvčí encyklopedie.Program, který vyvinul Virgil Griffith z Santa Fe Institute v Novém Mexiku, dovoluje uživatelům encyklopedie rozpoznat počítače, které používají přispěvovatelé, kteří obsah encyklopedie vytvářejí.
WikiScanner tak odhalil, že počítače CIA byly použity k editaci hesla o Spojenými sáty vedené invazi do Iráku v roce 2003, kdy zásah zdůraznil, že počty o obětech jsou odhady. Další zásah se týkal někdejšího šéfa CIA Williama Colbyho: přispěvatel používající počítač CIA prodloužil pasáž o Colbyho kariéře a zabýval se přínosem programu na pacifikaci venkova během války ve Vietnamu, jemuž Colby velel.
Naopak někdo, kdo seděl za počítačem FBI, nebyl spokojen se zájmem, který tvůrci obsahu Wikipedie věnovali táboru na Guantanámu: odstranil ze stránek Wikipedie letecké a satelitní fotografie vězení.
Mluvčí CIA George Little prohlásil, že nemůže potvrdit,l zda počítače CIA byly k těmto změnám použity, dodal, že CIA „vždy předpokládala, že její počítačové systémy budou používány zodpovědně“. FBI se nevyjádřila.
Griffith uvedl, že program vyvinul, aby „vytvořil menší public relations katastrofu pro firmy a organizace, které nemám rád…“.
Není známo, zda změny provedl oficiální pracovník CIA či FBI, je však zřejmé, že je provedl někdo, kdo měl přístup do počítačových sítí obou institucí, dodal. Mluvčí Wikipedie Sandy Ordonez zdůraznila, že přispívat do hesla k tématu, k němuž má autor blízký vztah, porušuje princip neutrality, na němž encyklopedie stojí. Dodala však, že všechny změny mohou být rychle rozpoznány ostatními autory otevřené encyklopedie a opět změněny. WikiScenner je podle ní program, který Wikipedie vítá.
Program WikiScanner lze najít tady.