Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Human Rights Watch zveřejnila výroční zprávu o lidských právech

13. 2. 2007 - Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva., Econnect/HRW

-foto-
-foto-
Evropská unie se musí stát hlavní silou při prosazování lidských práv. Spojené státy ztrácí svoji důvěryhodnost vzhledem k aktivitám Bushovy administrativy, která používá mučení a věznění bez řádného soudu. Uvedla to organizace Human Rights Watch (HRW) ve své výroční zprávě o stavu lidských práv – World Report 2007.

Letos uběhlo právě pět let od doby, kdy Spojené státy poslaly první zatčené do věznice Guantanámo. Bushova administrativa se ukázala povětšinou bý neschopná ohledně prosazování lidských práv, zatímco Čína a Rusko zase vychází vstříc nejrůznějším diktaturám, aby si zajistily zdroje a vliv. Přístup EU znehodnocují procedury, které zdůrazňují vnitřní jednotu a střídání vůdčí role při prosazování vlivu ohledně ochrany lidských práv.

„Pokud Spojené státy nezvládají svojí roli při prosazování lidských práv, musí jejich roli převzít evropské země,“ řekl Kenneth Roth, výkonný ředitel HRW. „Vzhledem ke svému významu v mezinárodních vztazích však EU nejedná dostatečně efektivně.“

HRW má vážné výhrady ohledně „přístupu na bázi nejnižšího společného jmenovatele“ při ochraně lidských práv členskými státy EU, při kterém státy nemající vysoké nároky mohou přimět ostatní státy k co nejméně náročnému řešení. EU tak např. udělala ústupky při sankcích, které uvalila po květnovém masakru v roce 2005 v uzbeckém městě Andižan a stejně slabě reagovala při královském převratu v roce 2005 v Nepálu. Situace je podobná v Radě pro lidská práva OSN, kde se státy nerespektující lidská práva dávají dohromady, aby mohly blokovat účinné akce. V EU je schopnost účinné reakce omezena jejím minimalistickým přístupem a potřebou konsenzu.

Zpráva vyjmenovává celou řadu míst, kde je nutná rychlá reakce na ochranu lidských práv. Irák se zhroutil do krvavých sektářských a politických bojů, přičemž obětmi jsou hlavně civilisté. Nelítostné represivní vlády v Severní Koreji, Barmě a Turkmenistánu nedodržují základní lidská práva. V Saudské Arábii a Sýrii stále přežívají diktatury. Vývoj v Číně je neuspokojivý. Rusko a Egypt likvidují nevládní organizace. Írán a Etiopie se snaží o umlčení opozice.

Robert Mugabe raději zruinuje Zimbabwe než aby toleroval politickou opozici. Na Srí Lance znovu vypukla občanská válka, s větší intenzitou pokračuje v Afghánistánu a Somálsku a ke konflktům dochází také v Kolombii. Izrael zahájil necílené útoky na Libanon a jižní část Libanonu zasypal kazetovými bombami během války s Hizballáhem. Ten zase na oplátku napadl izraelská města, anyž by rozlišoval mezi vojenskými a civilními cíly.

Podle HRW patří mezi nejkritičtější problémy krvavý konflikt v Darfúru, kde zemřelo více než 200 tisíc lidí, zhruba 2 milióny byly vyhnány a 4 milióny jsou závislé na mezinárodní potravinové pomoci. Konflikt nyní destabilizuje Čad a Středoafrickou republiku.

„Civilní obyvatelé v Darfúru jsou neustále terčem útoků a konflikt se šíří přes súdánské hranice. Přitom pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN zatím v podstatě pouze přijímá rezoluce, které nejsou realizovány,“ uvedl Roth.

Velkým problémem zůstává také porušování lidských práv Spojenými státy v rámci jejich „války proti terorismu“. V září 2006 prezident Bush dokonce obhajoval mučení – s eufemistickým odkazem na „alternativní způsob výslechu“ - a tajná vězení CIA. HRW požádaly Spojené státy, aby uzavřely Guantanámo, neboť již uplynula dostatečně dlouhá doba na to, aby zadržení byli postaveni před soud nebo byli propuštěni.

„Nově zvolený americký Kongres musí nyní dát do pořádku největší problémy Bushovy administrativy v souvislosti s porušováním lidských práv,“ uvedl Roth. „Bez jednoznačné a principiální akce Kongresu bude neschopnost Spojených států při ochraně lidských práv pravděpodobně přetrvávat.“

HRW uvádí některé pozitivní příklady, které iniciovaly vlády z globálního Jihu. Např. podpora vůdců afrických zemí ohledně procesu s bývalým liberijským prezidentem Charlesem Taylorem a dřívějším čadským prezidentem Hissène Habré a podporou Latinské Ameriky ohledně Mezinárodního trestního dvora. HRW také ale žádá demokratické vlády z Jihu, aby udělaly více při podpoře lidských práv a hrály více konstruktivní roli v Radě pro lidská práva OSN.

„Vzhledem k tomu, že mnoho nových demokracií globálního Jihu vzniklo z režimů extrémního útlaku, ať už se jednalo o kolonialismus, apartheid nebo diktatury, měly by mít obzvláštní autoritu při prosazování lidských práv,“ uvedl Roth. „Avšak jen málo z nich má skutečný zájem o převzetí vedoucí role při ochraně lidských práv.“

World Report 2007 obsahuje shrnující průzkum o vývoji v oblasti lidských práv v roce 2006 ve více než 75 zemích světa. Kromě úvodního eseje o EU jsou součástí zprávy eseje týkající se svobody projevu po 11. září, situace migrujících dělníků a lidskoprávní agenda nového generálního tajemníka OSN Ban Ki-moona.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Související odkazy
Human Rights Watch

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz