Naděje v Třebové: Ukliď svoje sídliště!
13. 4. 2007 -, Econnect / Naděje
"Není vám jedno, jak to na našem sídlišti vypadá? Chcete změnu k lepšímu? A chcete pomoci? Tak se k nám připojte!" Tak zní výzva obyvatelům sídliště Borek v České Třebové. Tam na sobotu 21. dubna připravili pracovníci občanského sdružení Naděje s dětmi z volnočasových klubů již počtvrté prospěšnou akci pro všechny, kterým není lhostejné okolí domova.V průběhu dopoledne – od půl desáté do dvanácti hodin – účastníci společně přiloží ruce k dílu a pokusí se zlepšit prostředí na sídlišti. Sídliště Borek leží za městem, v oblasti bývalých kasáren. A je dlouhodobě hodnoceno jako "méně bezpečné" a i množství odpadků je nad "obvyklým průměrem" sídlišť. "Smyslem akce je zlepšit životní podmínky na sídlišti, zvýšit povědomí obyvatel o práci Naděje - zvlášť o dobrovolnické práci - a přispět ke snížení etnického napětí v lokalitě," vysvětluje Martin Mička ze sdružení Naděje.
Činnost sdružení v České Třebové začala v březnu 1997. Město Česká Třebová v té době dokončilo rekonstrukci panelového domu po sovětské armádě a rozhodlo se v něm zřídit 53 malometrážních bytů pro sociálně slabé občany a pro občany na okraji společnosti. Mezi obyvateli převažují Romové. Na poskytování sociálních a správcovských služeb v tomto domě vypsalo město výběrové řízení.
V prosinci 1998 v sousedství stávajícího domu otevřelo město nový dům pro občany, kteří o své domky z první republiky přišli při povodni. Činnost Naděje se rozšířila i na tento dům. Bydlí v něm lidé ohrožení sociálním vyloučením.
Provoz v domě je zajišťován nepřetržitě 24 hodin denně. V práci Naděje se prolínají dvě oblasti. První z nich je sociální činnost především mezi dětmi a mládeží - v domě je na osmdesát dětí, pro které sdružení upravilo suterénní prostory na víceúčelovou klubovnu. Zde probíhá doučování, ale také různé soutěže a hry, při kterých si děti osvojují například základní hygienické návyky. Do dětského klubu přichází pravidelně kolem dvaceti romských dětí.
U dospělých se pracovníci Naděje zaměřují především na poradenství, zejména při řešení každodenních problémů, při vytváření dobrých sousedských a mezilidských vztahů a na duchovní a pastorační péči. Duchovně zaštiťuje tuto práci sbor Církve bratrské v České Třebové, z jehož středu jsou i pracovníci tohoto střediska.
Druhou oblastí činnosti sdružení je nepřetržitá služba na ochranu majetku a dohled nad pořádkem a chodem domu.
Cílem občanského sdružení Naděje je vybudování a provozování sítě služeb lidem v nouzi na křesťanských principech. Ve svých zařízeních i mimo ně poskytuje Naděje jako svou hlavní činnost pomoc duchovní, morální, sociální, zdravotní, lékařskou, hygienickou, stravovací, ubytovací, hmotnou, právní, poradenskou, osvětovou, vzdělávací i výchovnou, včetně doplňkových služeb. Své služby zaměřuje zejména na lidi osamělé, zdravotně postižené, společensky vyloučené nebo jinak znevýhodněné.