Food not Bombs rozdávali veganský guláš bezdomovcům a kolemjdoucím
27. 4. 2006 -, Econnect
Českobudějovická pobočka volného sdružení Food not Bombs (FnB) opět zdarma rozdávala veganský guláš bezdomovcům i kolemjdoucím, kteří o něj projevili zájem. Snažila se tak upozornit na problémy plýtvání potravinami a velkých zbrojních investic v kontrastu se vzrůstajícím problémem světového hladu. Šest dobrovolníků navařilo a během hodiny a půl rozdalo asi 20 litrů guláše, polévky a některým bezdomovcům i staršího oblečení. Rozdávání se koná na Lannově třídě každé druhé úterý v měsíci od 15 hodin.Českobudějovická pobočka, kterou tvoří zejména studenti zdravotně sociální a pedagogické fakulty, se k již existujícím spolkům v Praze, Plzni, Kolíně a dalších městech přidala na podzim roku 2005. Poslední rozdávání veganského jídla bylo již páté v pořadí. "Zdrojem surovin jsou pro sdružení místní obchody zdravé výživy, supermarket Billa, polévku zbylou z oběda dodala menza Jihočeské univerzity, nicméně hlavními sponzory zůstáváme stále my sami,“ uvedla Jana Jurigová, koordinátora aktivit FnB. Cílem sdružení je časem rozdávat jídlo alespoň dvakrát do měsíce.
Dosavadním vrcholem činnosti bylo uspořádání benefičního koncertu, který proběhl v únoru. "Naším plánem je lidem bez domova umožnit větší kontakt s "normálními" lidmi a "normální” zábavou,“ vysvětluje záměr koncertu Edita Karlová, další z koordinátorek FnB. Na koncertu zahrálo pro víc než 50 návštěvníků, včetně několika bezdomovců, široké spektrum kapel, sahající od šamanské hudby až po punk. Všichni bez nároku na honorář. Nesměl chybět veganský guláš a prodával se i časopis Nový prostor. "Na benefiční koncert bychom rádi navázali letním hudebním festivalem, nejspíš na přelomu srpna a září,“ doplnila další plány Jurigová.
Při své bohulibé činnosti se FnB snaží minimalizovat svůj vliv na životní prostředí, a tak své produkty rozdává do darovaných, čistých kelímků od jogurtů, margarínů a dalších potravin. "Upozorňujeme lidi, aby nám odkládali kelímky, když dojedí, do připraveného pytle, takže recyklace je téměř 100 %,“ vysvětluje systém Jurigová. Umyté kelímky a čisté oblečení lze dobrovolníkům předávat na pravidelném rozdávání jídla, nebo se informovat na webových stránkách sdružení. Podporou je samozřejmě i ochutnání navařeného jídla.