Europa Tour 2005: Chceme naslouchat lidem, kteří žijí na venkově
25. 8. 2005 -, Econnect
-Village in a Box - hudební video natočené během tour-
„Europa Tour chce vidět, co může venkov nabídnout. Jaké nápady a iniciativy existují na evropském venkově? Jakým problémům čelí malé komunity ve velkém světě? Jaká je budoucnost venkova dnes, kdy se mladí lidé stěhují do měst kvůli práci a vzdělání a zemědělci musí obstát na globálním trhu?“ říká koordinátor expedice Bert Kisjes.
Expedice Europa Tour 2005 vyrazila na cestu 17. července z nizozemské obce Wijk aan Zee a během 90 dnů hodlá navštívit 55 vesnic ve 24 evropských zemí. Mezinárodní společenství, které se skládá z občanských aktivistů, sociologů, novinářů, umělců a v neposlední řadě také ze samotných venkovanů, mapuje život v oblastech Evropy, které ještě nejsou urbanizované.
Účastníci expedice dorazí tuto sobotu do obce Bystré u Poličky, která je součástí sítě Cultural Village of Europe a kde se v tuto dobu bude konat setkání mládeže z celé Evropy. „Tento projekt organizuje spousta mladých lidí z nejrůznějších zemí, takže věříme, že bude velmi inspirativní pro všechny zúčastněné. Chceme, aby to byl festival, který vytvořili, navštívili a bavili se na něm mladí lidé z evropských obcí. Na festivalu budou kapely, básníci a divadla a v neděli je plánován společný večírek,“ uvedl Bert Kisjes.
V průběhu expedice se uskuteční 4 workshopy na témata, která jsou důležitá pro existenci malých vesnických společenství – Význam lokálních znalostí, Vesnická kultura a identita, Vztahy mezi generacemi a Příroda. Koordinátor expedice Bert Kisjes se také tento týden zúčastnil v Maďarsku XXI. Kongresu Evropské společnosti pro sociologii venkova, kde prezentoval expertům z celého světa první poznatky expedice.
Mezi účastníky expedice jsou také editoři internetového magazínu The Rake (Hrábě), jehož cílem je podporovat nejrůznější lokální aktivity a zjišťovat možnosti existence malých společenstvích ve 21. století. Editoři magazínu chtějí v průběhu expedice potkat lidi, kteří by chtěli na této bázi spolupracovat a rozvíjet komunikaci mezi malými společenstvími.
Veřejné budovy jako školy, kostely, radnice, bazény, hospody, tržiště a další jsou předmětem filmové a fotografické dokumentace. Z tohoto materiálu se uskuteční výstava po skončení expedice a také kniha rozhovorů s lidmi z vesnických komunit. Jako další příspěvek pro kulturní porozumění venkovu vzniká také hudební CD, na kterém budou nahrány písně místních sborů.
Po třech měsících putování bude expedice ukončena neformálním mítinkem s komisařkou EU pro zemědělství Fisher Boelovou ve vesnici nedaleko Strassbourgu. Během společné večeře, která bude připravena z místních produktů, budou účastníci expedice prezentovat svá zjištění a svoje pohledy na evropský venkov. Podobná neformální setkání by se měla uskutečnit i v ostatních obcích, kam expedice na své cestě zavítá.
Cultural Village of Europe je evropské hnutí, které usiluje o zachování prostoru pro malá společenství. Podle nich současná evropská politika přistupuje ke všem komunitám, jako kdyby se jednalo o urbanizované oblasti. Tento přístup potom vede k velkým problémům ve venkovských a příměstských komunitách.
Hnutí započalo v roce 1999, kdy se nizozemská obec Wijk aan Zee titulovala jako „Cultural Village“. To mělo být odpovědí na titul „European Cultural City“, který obdržel německý Výmar. Vyšlo najevo, že podobný titul si udělila již dříve dánská obec Tommerup, a tak začaly obě obce spolupracovat. Spolupráce postupně vyústila v rozvoj sítě 12 obcí po celé Evropě, včetně obce Bystré v Pardubickém kraji.
Cultural Village of Europe usiluje o zachování role vesnice a její budoucnosti v Evropě. Kromě toho si jednotlivé obce navzájem pomáhají najít způsoby, jak se vypořádat s obtížemi, které dnes stojí před místními komunitami. Každý rok jedna z obcí společenství obdrží titul „Cultural Village of Europe“.