Spisovatelka a aktivistka Arundhati Roy obdržela Sydney Peace Prize
11. 11. 2004 - Tomáš Tetiva, Econnect/Indymedia
Indická spisovatelka a aktivistka za sociální spravedlnost Arundhati Roy byla oceněna 3. listopadu Sydney Peace Prize za svoje aktivity v kampaních za sociální spravedlnost a obhajobu nenásilí. Při převzetí ocenění přednesla na University of Sydney svojí řeč nazvanou Mír a teologie nového korporativního osvobození. Finanční ocenění nadace ve výši 50 tisíc AUD se rozhodla nabídnout australským aboriginským aktivistům, kteří vedou kampaň za za právo na jejich původní území a sociální spravedlnost.Arundhati Roy získala věhlas a veřejnou známost svým kritickým postojem k válce proti Iráku a neoliberální agendě „volného trhu“ a investicím v rozvojových zemích. Konzervativní komentátoři napadli udělení ceny kvůli její podpoře hnutí odporu v Iráku proti americké invazi a okupaci tzv. Coalition of the Killing.
Arundhati Roy řekla reportérovi ABC: „Tím, že podporuji hnutí odporu v Iráku neznamená, že žádám Iráčany, aby se připojili k Mehdi Army. Smyslem je, aby se nenechali pokořit a aby se stali součástí nenásilného odporu proti velmi násilné okupaci. Měli bychom redefinovat, co znamená slovo odpor, protože nemůžeme vycházet z toho, že odpor znamená terorismus, protože tím bychom pouze nahrávali okupačním silám.“
Výbor pro Sydney Peace Prize ve svém zdůvodnění udělení ceny uvedl: „Oceňujeme její odvahu při kampani za lidská práva, za obhajobu nenásilí při jejich požadavcích za spravedlnost pro chudé, pro oběti násilí v menšinových komunitách (v Indii), pro milióny lidí vystěhovaných při výstavbě projektu přehrady Narmada a za její opozici vůči nukleárním zbraním.“
Arundhati Roy se prosadila jako spisovatelka svým románem The God of Small Things, který dokončila v roce 1996 o obdržela za něj Booker Prize. Tento román byl přeložený do několika desítek jazyků a také do češtiny pod názvem Bůh malých věcí. Román je částečně autobiografický a z větší části popisuje její dětství v Aymanamu.
Jako protiválečná aktivistka Arundhati Roy vstoupila do povědomí veřejnosti esejem End of Imagination, který je namířený proti zkouškám jaderných zbraní v Indii. Ten byl publikován v knize The Cost of Living, se kterou také vystoupila proti megalomanskému projektu vodní elektrárny Namada. Od té doby se věnuje výhradně psaní publicistiky a politickým komentářům, publikovala další dvě sbírky esejů a zabývá se problematikou lidských práv.
Sydney Peace Prize je cena Sydney Peace Foundation, nevládní organizace v rámci University of Sydney. Sydney Peace Prize je jediná mezinárodní mírová cena udělovaná v Austrálii. V předchozích letech nadace ocenila třeba palestinského akademika a aktivistu Hanana Ashrawiho či jihoafrického arcibiskupa a nositele Nobelovy ceny míru Desmonda Tutu.