Česká republika se opět zapojí do boje za záchranu velryb!
16. 6. 2006 - Vlaďka Tejnská, Greenpeace
Česká republika se letos podruhé zúčastní zasedání Mezinárodní velrybářské komise (IWC), které začíná dnes v karibském ostrovním státu Svatý Kryštof a Nevis. Mnoho nasvědčuje tomu, že český zástupce sehraje při letošním jednání klíčovou úlohu v globálním boji za záchranu velryb. Situace se oproti loňsku zdramatizovala. Zatímco loni měl tábor ochránců velryb v IWC těsnou většinu, na letošním zasedání komisi zřejmě ovládnou velrybáři.Česká republika se loni po dlouhodobé kampani české pobočky Greenpeace stala členem IWC, jediného světového orgánu, jenž se zabývá lovem a ochranou velkých kytovců, aby vyvážila přísun zemí, které podporují snahy velrybářů obnovit lov velryb ve velkém. Velrybářské země v čele s Japonskem již mnoho let usilují o zvrácení moratoria na veškerý komerční lov velryb, které platí od roku 1986.
V průběhu posledních týdnů do IWC vstoupily další tři země, které na letošním zasedání pravděpodobně podpoří snahy obnovit komerční lov velryb – Kambodža, Guatemala a Marshallovy ostrovy. Řada indicií naznačuje, že tyto země do komise vstoupily na popud Japonska, které při rekrutování nových členů do IWC používá různé diplomatické a ekonomické nástroje. Některým novým členům například výměnou za jejich podporu poskytuje rozvojovou pomoc. Tábor ochránců velryb letos naopak posílí Izrael.
Přestože k obnovení komerčního lovu velryb je zapotřebí tříčtvrtinová většina členských států, u řady dalších klíčových rozhodnutí postačí jen většina nadpoloviční. Mezi taková hlasování patří například rezoluce o tajném hlasování či o změně programu. Nadpoloviční většina také postačí například ke zrušení Ochranářského výboru IWC, který se zabývá komplexním přístupem k ochraně velryb.
„Zavedení tajného hlasování by nejen zneprůhlednilo průběh schůze, ale také umožnilo velrybářským státům, zejména Japonsku, aby využily svou ekonomickou převahu a strhly některé státy na svou stranu. Tím by velrybáři mohli některá klíčová hlasování zvrátit ve svůj prospěch,“ řekl Marek Tomin, nezávislý konzultant Greenpeace.
Česká republika se na poli ochrany velryb stává čím dál tím aktivnější. V polovině letošního dubna se spolu s deseti dalšími zeměmi přidala k diplomatické nótě Británie, ve které žádá Norsko, aby zastavilo komerční lov velryb.
Zatímco Norsko moratorium na veškerý komerční lov velryb svévolně ignoruje, Japonsko a Island tvrdí, že velryby loví za účelem vědeckého výzkumu. Vědecký výbor IWC však rok co rok tento lov odsuzuje a označuje ho za pouhou zástěrku pro komerční lov velryb. Maso z ‚vědecky‘ ulovených velryb je každoročně v Japonsku prodáno za desítky milionů USD.
Česká pobočka Greenpeace nedávno oficiálně spustila českou verzi webových stránek „Obránců oceánů“. Greenpeace na celém světě usiluje o zapojení co největšího počtu lidí do tohoto projektu, jehož hlavní součástí je nejdelší plavba na ochranu oceánů v dějinách této organizace. Projekt již zaznamenal řadu úspěchů. Například emaily zaslané z České republiky letos pomohly přimět japonské společnosti obchodující s mořskými produkty, aby se stáhly z lovu velryb. Greenpeace doufá, že se do konce letošního roku do projektu zapojí milion lidí.
„Chceme zapojit co nejvíce suchozemců do boje za oceány naší planety. Moře a oceány jsou kolébkou života a společným dědictvím všech lidí na světě,“ řekl Marek Tomin, nezávislý konzultant v oblasti ochrany oceánů.
Pro bližší informace:
Marek Tomin, nezávislý konzultant pro otázky ochrany oceánů a poradce Greenpeace ČR, tel: +420 604 237 974, e-mail: marek.tomin@volny.cz.
http://oceans.greenpeace.org/cs/