Nezletilé dívky v zařízeních ústavní výchovy jsou ohroženy prostitucí
28. 3. 2008 -, La Strada / Econnect
Nezletilé dívky v ústavní výchově v České republice a na Slovensku a jejich zkušenosti s prostitucí: takové je téma výzkumu, jehož výsledky publikovala obecně prospěšná společnost La Strada. Ta se zabývá problematikou obchodování s lidmi a vykořisťování. Výzkum je součástí publikace Cool je…vědět víc, která obsahuje rovněž doporučení v oblasti prevence.„Realizovali jsme smíšený výzkum, který probíhal v letech 2006 a 2007 v celkem dvaceti ústavech v Čechách a na Slovensku,“ uvádí autor výzkumu Daniel Hůle z Demografického informačního centra. Jako nejohroženější skupina byly identifikovány romské dívky ze sociálně vyloučeného prostředí. Dle výsledků výzkumu je běžné, že zkušenost s poskytováním sexuální služby za odměnu mají dívky v ústavech v průměru mezi třináctým a čtrnáctým rokem a často s touto zkušeností do ústavu již přicházejí. Prostituce u těchto dívek často souvisí s užíváním návykových látek.
Některé výsledky výzkumu lze považovat za překvapivé. „Například se ukázalo, že - navzdory rozšířenému názoru - dívky, které prožily nějakou formu fyzického či psychického násilí, mají významně nižší pravděpodobnost, že budou mít v budoucnu zkušenosti s prostitucí,“ říká Daniel Hůle a dodává, že stejně tak jsou méně ohroženy dívky, které jsou příslušnicemi některé ze subkultur (punk, techno, anarchismus) - toto zjištění lze dle výzkumu při jisté míře interpretativnosti vysvětlit skutečností, že dívkám subkultura přináší vnitřní uspokojení a utváří jejich hodnoty.
Na základě výstupů z výzkumu byla sestavena typologie prostituce mezi dívkami v ústavní péči. Dívky v kontextu ústavní výchovy přicházejí do kontaktu s celou škálou forem prostituce: od formy tzv. „lehké“ prostituce (nabízení drobných sexuálních služeb za účelem dosažení nějakého cíle) až po nucenou organizovanou prostituci. Výzkum rozlišuje a podrobně popisuje na základě rozhovorů s dívkami a konzultací v odborném týmu šest typů prostituce.
V rámci výzkumu byla dále identifikována nejvážnější ohrožení, kterým jsou dívky v kontextu prostituce v ústavní výchově vystaveny. Jedná se jednak o ohrožení vnitřní, které v ústavech představují „problémovější“ klientky, a dále o ohrožení vnější reprezentované zejména kuplíři, kteří nové dívky oslovují nejčastěji přes internet nebo je kontaktují přes známé a kamarádky dívek. „Znalost těchto možných ohrožení je pro nás cenná. Víme, kam směřovat prevenci a případně jak formulovat doporučení pro systémové změny,“ říká Petra Burčíková, ředitelka organizace La Strada ČR.
Informace o prevenci vykořisťování v prostituci zatím mezi personálem v zařízeních ústavní výchovy chybí. Pracovníci a pracovnice uvedli, že mají zájem se v tomto směru vzdělávat.
Nutným prostředkem prevence prostituce nezletilých dívek v ústavní výchově je podle organizace La Strada ČR vzdělávání na prvním i druhém stupni všech typů škol, cílené posilování sociální kompetence dětí nutné k přecházení rizikových jevů a zpřístupnění preventivních materiálů pro pracovníky zařízení ústavní výchovy. „Na webových stránkách naší organizace www.strada.cz nabízíme metodické listy s kontakty na relevantní organizace a instituce, určené pro personál ústavní výchovy, a další informace a materiály, vhodné jak pro odborný personál ústavní výchovy, tak i další odbornou veřejnost,“ uvádí Petra Burčíková a dodává, že při koncipování a implementaci prevenčních strategií je třeba také věnovat speciální pozornost dětem cizincům, které pobývají na našem území bez doprovodu a jsou umístěny do ústavních zařízení.