Nová soustava tůní u Hnanic
2.5.2025
HNANICE [Správa NP Podyjí]
V rámci projektu ReCo (CE0100098, Restoring degraded eco-systems along the Green Belt to improve and enhance biodiversity and ecological connectivity) byla dokončena nová soustava tůní na místě bývalého degradovaného mokřadu na drobném přítoku Daníže, východně od obce Hnanice. Vznikly zde tři tůně různé hloubky a tvaru břehů – dvě mělčí a jedna hlubší. Takové uspořádání nabízí pestrou škálu stanovišť, která mohou využít rozmanité druhy mokřadních a vodních živočichů i rostlin. Zvláště vhodné by měly být pro obojživelníky: v mělčinách by mohla najít útočiště například kuňka obecná, zatímco hlubší tůň by měla vyhovovat vzácnějším druhům, jako jsou čolek dravý nebo blatnice skvrnitá.
Kolísání hladiny a občasné vysychání mělčích tůní by navíc mohlo postupně vést k mírnému zasolení půdy, a tím vytvořit podmínky podobné slaniskům – velmi specifickým a vzácným biotopům typickým pro nížiny Panonské oblasti.
Práce začaly odstraněním rákosu a silné vrstvy stařiny. Následně byl pomocí bagru vyhlouben systém tůní a upraveny jejich břehy. Tůně se začaly plnit spodní vodou i vodou z přerušených melioračních trubek už v průběhu výstavby. Nově vytvořený biotop okamžitě začal lákat první obyvatele – na vlhké odkryté půdě se objevily desítky druhů motýlů a včel, které zde hledaly vodu a potravu.
Malé tůně a mokřady jsou v krajině nenahraditelné. Pomáhají zadržovat vodu, zmírňují dopady sucha a posilují celkovou odolnost ekosystémů. Zároveň fungují jako důležitá stanoviště a migrační koridory pro celou řadu živočichů – zejména v krajině čelící klimatickým změnám a intenzivnímu zemědělství.