Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Novinka ve fotovoltaice: Bude nová technologie WIT impulsem pro větší energetickou nezávislost českých zemědělců?

29.2.2024 - Brno (SOLSOL ) - Střídače WIT jsou jedny z prvních hybridních střídačů, které spojují více funkcí do jednoho zařízení. To s sebou samozřejmě nese i výrazně nižší pořizovací cenu oproti jiným technologiím. Otevírají tak dveře k obnovitelné energii i výrobním podnikům a firmám, které o ní zatím pouze vzdáleně přemýšleli.

Bez starostí a s nízkou pořizovací cenou

“Víme, že čeští zemědělci a výrobní podniky mají zájem o fotovoltaiku, díky které mohou snížit své účty za energie a být šetrnější k životnímu prostředí. Doposud ale byla nabízená řešení pro mnoho z nich finančně nedostupná a složitá na montáž i obsluhu. Nyní dostávají komerční instalace pro tento segment v České republice nový impuls díky revoluční technologii WIT od Growatt,” popisuje novinku Radek Orság, ředitel distribuční společnosti SOLSOL.

Z hlediska instalace a samotného provozu přináší střídače WIT další nesporné výhody. “Jedná se hlavně o princip all in one, kdy nám odpadnou starosti s nákupem a propojením různých značek technologií. Už to zjednoduší instalaci a provoz na naprosté minimum. Vše se řeší s jedním dodavatelem a jedním výrobcem. Od toho se odvíjí i kratší čas na instalaci, kterou zvládne každá zaškolená firma. WIT navíc přináší zásadní zjednodušení, protože využívá stejný princip zapojení jako běžné rezidenční instalace,” dodává Martin Novák, technický ředitel SOLSOL.

Střídače WIT ve spojení s APX baterií umožňují také 100 % asymetrii, která umožní majiteli uchovat všechnu energii v baterii a zamezí přetokům do sítě. Energii poté může dle svých potřeb provoz využít později pro potřeby výroby nebo chodu objektu.

Řešení pro menší i větší provozy

Growatt s novinkou přichází v době, kdy se zvedá zájem právě o komerční projekty různého rozsahu – ať jde o výrobní závody, menší zemědělce, průmyslová zařízení nebo objekty samospráv. Tomuto širokému záběru projektů vychází vstříc i WIT. “Podle požadavků zadavatele se dá fotovoltaika s WIT individuálně škálovat od 50 kW až do 900 kW. Každý modul je navíc nezávislý na ostatních a nejsme tedy omezeni nejslabším článkem. Stejně tak je systém flexibilní i s ohledem na měnící se potřeby klienta, který může v budoucnu navyšovat požadavky na energetickou nezávislost svého podniku,” dodává Orság.

Samozřejmostí je i možnost pořízení této technologie se státní dotací. Splňuje totiž podmínky pro stávající i nové nastavení podpory.

Českým zemědělcům a výrobním podnikům by tak už nic nemělo bránit v tom, aby se začaly více spoléhat na energii ze zelených zdrojů.


Grafická verze tohoto článku