Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Petiční akcí v Lysé Arnika oslavila Celosvětový den alternativ ke spalovnám

14.7.2003 - Lysá nad Labem (Arnika - Program Toxické látky a odpady ) - Ve třech městech České republiky pořádala Arnika happeningy a protestní akce, aby se tak připojila k Celosvětovému dni alternativ ke spalovnám, který mezinárodní síť GAIA (Global Aliance for Incineration Alternatives) vyhlásila na 14. července. Akce se uskuteční v Lysé nad Labem (střední Čechy) ve Vyškově (na Brněnsku) a v Liberci. Vyvrcholilo tak "60 dní za čistou zemi, vzduch a vodu", jejichž cílem bylo prosazení práva na informace o toxických látkách v životním prostředí.

Při této příležitosti proběhla v Lysé nad Labem, v ulici vedoucí od nádraží k náměstí, od 10:00 hodin podpisová akce k petici „Za ukončení provozu spalovny nebezpečných odpadů v Lysé nad Labem“, kterou do současné doby podepsalo kolem 1200 lidí. Petice požaduje nejen uzavření spalovny a její vyřazení z krajské koncepce nakládání s odpady, ale i lepší dozor nad firmami, které měli ke spalovně vztah (REAN, EKOBO). Nyní vlastní spalovnu firma BDW Line.

„Akce byla velmi úspěšná. Lidé měli o informace o spalovně velký zájem a již během prvních dvou hodin petici podpsalo přes 200 lidí,“ uvedl mluvčí Arniky Marek Jehlička.

“Současně s peticí byl v Lysé umístěn informační stánek, v němž se obyvatelé mohli seznámit s cestami, kterými mohou unikat jedy ze spalovny. Dozvěděli se také, jaké toxické látky spalovna vypouští do životního prostředí a jak mohou tyto látky působit na jejich zdraví. Informovali jsme samozřejmě také o tom, jak lze příjem těchto látek omezit,” uvedl Ing. Milan Havel z programu Arniky Toxické látky a odpady.

Arnika bude také o spalovně v Lysé a s ní spojených problémech informovat na mezinárodní konferenci ke Stockholmské úmluvě v Ženevě. Spalovny odpadů obecně jsou zdrojem úniků perzistentních organických látek, ke kterým patří dioxiny, polychlorované bifenyly a hexachlorbenzen. Všechny tyto vedlejší produkty spalování byly prokázány rozbory ve vzorcích půdy a v mase kohouta z Lysé nad Labem, jejichž výsledky Arnika publikovala 1. července 2003.

Akce k Celosvětovému dni alternativ ke spalovnám pořádá celkem 235 organizací v 62 zemích všech kontinentů s výjimkou Antarktidy. Z evropských zemí uspořádají ekologická a občanská sdružení různé akce například v Německu, Itálii, Rusku, Bělorusku, Litvě, ve Velké Británii, na Ukrajině, ve Španělsku, Slovinsku, Polsku, Makedonii, Irsku, Gruzii, Dánsku, Belgii, Bulharsku a Arménii. V Ženevě proběhne speciální prezentace pro delegáty konference ke Stockholmské úmluvě.





Grafická verze tohoto článku