Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Komentáře


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

21. 3. 2006 - Strach z neznámeho (alebo o životnom partnerstve)
(Changenet ) - Je všeobecne známym poznatkom, že ľudia sú sociálne bytosti a vyhľadávajú spoločnosť iných ľudí, s ktorými vstupujú do medziľudských vzťahov. Jedným z najcennejších vzťahov v našej kultúre je partnerský vzťah, ktorý je symbolom hlbokej intimity a dôvery dvoch ľudí. Partnerský vzťah je predovšetkým emocionálnym vzťahom, ktorého platnosť je legitimizovaná spoločnosťou. Je rovnako všeobecne známe, že funkčné partnerské vzťahy zvyšujú kvalitu života jednotlivcov v rôznych oblastiach ich života, či už je to práca, štúdium, vzťahy s ostatnými ľuďmi atď.

21. 2. 2006 - Senát a dvojčata
( ) - Dne 9.2. 2006 schválil Senát, v rámci zákona o životním a existenčním minimu, zvýšení rodičovského příspěvku na 40% hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře. Je to velký posun v posuzování přímé péče o děti. Při projednávání v plénu předložil senátor Martin Mejstřík pozměňovací návrh, který by zvýhodnil rodiny s dětmi narozenými současně, tedy s dvojčaty a vícerčaty. Tento „revoluční“ krok otevřel konečně po letech problém rodin s dětmi z vícečetných porodů i politikům.

31. 1. 2006 - Dejte aspoň penny chudobnýmu děvčeti
Praha ( ) - Myslím, že každý z nás má zkušenost z otázkou: „Dejte mi aspoň pět korun na polívku“ nebo s něčím podobným. Mnohé to pobuřuje a nadávají, někteří sahají do svých kapes hledaje těch pár korun. Málokdo se však zamyslí nad důsledkem svého jednání, nebo proč vlastně se z těchto lidí stávají lidé bez domova. Jaké je k tomu vedou jejich sociální důvody, nebo zda není jiné a méně ponižující cesty.

18. 11. 2005 - Padesátiletá tragédie se šťastným koncem?
( ) - Příběhy uprchlíků, ať už těch dobrovolných či z donucení, v našem světě jen málokdy končí happy-endem. Jednou z mála výjimek je v tomto ohledu příběh krymských Tatarů, sympaticky nezdolného národa, který byl Stalinem ve čtyřicátých létech na základě smyšleného obvinění z kolaborace s nacisty deportován do střední Asie. Podobně jako v případě Čečenců, byla to stalinská deportace ve vší své hrůznosti – jen v jejím průběhu zahynuly desetitisíce lidí. Někteří z pamětníků těchto událostí ještě žijí a s naprostou otevřeností sdílejí své vzpomínky. Tito lidé stejně jako jejich potomci dostali slovo ve výborném filmovém dokumentu Petrušky Šustrové Vyhnání a návrat krymských Tatarů.

15. 11. 2005 - Budeme mít všichni nárok na potomstvo?
(Feminismus.cz ) - „Chceme mít dítě.“ Rozhodnete se s partnerem, partnerkou, manželem, manželkou. Přestanete používat antikoncepci a myslíte si, že za chvíli se dostaví výsledek. Ale ouha! Uplyne jeden rok, druhý a potomek stále nikde. Navštívíte tedy specialistu, projdete s partnerem vyšetřeními a specialista vám sdělí verdikt: „Podle výsledků máte bez asistované reprodukce malou nebo téměř žádnou šanci na početí potomka.“ Nezapomene vás ale uklidnit: „V dnešní době je to celkem normální. Neplodných párů přibývá, ale věda jde mílovými kroky kupředu, takže existuje šance, že s pomocí asistované reprodukce se potomka dočkáte. Nic vám nebrání okamžitě začít.“ Tak takhle to probíhá už několik let. Od jara příštího roku by ovšem mohla nastat úplně jiná situace. Možnost využít metod asistované reprodukce by některým párům mohl zakazovat sám zákon...

13. 7. 2005 - Současně proti chudobě i terorismu
( ) - Hospodářská krize 30. let 20. století vyprodukovala masu extrémně chudých lidí. Právě na nich stavěl nacismus. V podobné situaci jsou dnes milióny lidí po celém světě. A právě na jejich pocitu vyloučení staví terorismus. Naposledy uhodil ve čtvrtek 7. července, kdy se extrémní chudoba dostala na jednání skupiny G 8 ve skotském Gleneagles.

13. 7. 2005 - Volný obchod z donucení Africe nepomůže
( ) - Chudoba a stagnace Afriky je považována za největší tragédii naší doby. Evropský přístup k Africe a řadě dalších chudým zemím však stále trpí podivnou schizofrenií: na jedné straně je upřímná snaha zvýšit rozvojovou pomoc a zmírnit chudobu, na straně druhé agresivní tlak na otevření trhů nejchudších zemí evropským vývozům. Jednou rukou Africe pomáháme, druhou rukou ji tlačíme ke zdi. Snad nejmarkantnější ukázkou jsou tzv. Dohody o hospodářském partnerství (EPA), které Evropská unie právě projednává se skupinou 79 afrických, karibských a tichomořských států (ACP). Jelikož náš stát už rok nese spoluodpovědnost za evropskou obchodní politiku - a zároveň odpovídá za efektivnost rozvojové pomoci placené českými daňovými poplatníky – stává se toto téma nanejvýš aktuálním i pro nás.

10. 5. 2005 - Režisér Mareček v dokumentu Zdroj naslouchá globálním výzvám
( ) - Nestává se příliš často, že by u nás vznikl dokument, který by svou perspektivou dalece překračoval hranice této země. Film Martina Marečka nazvaný Zdroj, uvedený v premiéře na festivalu Jeden svět, zahleděnost české kotliny překonává hned ve dvojím smyslu – prostorovém a mentálním. Režisér se rozhodl zpracovat téma porušování lidských práv ve vzdáleném Ázerbájdžánu, o němž je přesvědčen, že je děsivě blízké.

15. 4. 2005 - Naďa Johanisová: Ekonomický růst je vážný problém
PRAHA (EkoList ) - „Modely ekonomů jsou příliš zjednodušené. Musíme jim připomínat, že vycházejí z neudržitelných hodnot a že jejich „věda“ se snaží řídit celý svět, i když mu nerozumí,“ říká Naďa Johanisová, jedna ze zakladatelek občanského sdružení Trast pro ekonomiku a společnost.

12. 4. 2005 - Reforma chemické politiky ochrání zdraví i životy
( ) - Desetitisíce chemických látek, které nebyly prozkoumány z hlediska vlivů na životní prostředí a lidské zdraví, jsou obchodovány na trhu Evropské unie. Tento neudržitelný stav má změnit nový systém prověřování vlastností chemických látek (REACH – registrace, evaluace a autorizace chemických látek), který od konce 90. let pečlivě připravuje Evropská komise (EK) a jehož principy odsouhlasil Evropský parlament i Evropská rada složená z hlav členských státu.

1. 4. 2005 - Den po dobročinnosti
( ) - Tři měsíce po katastrofě v jihovýchodní Asii zmizely zdrcující informace z titulních stránek novin a z televizních zpráv. Přes veškeré pokroky, které se při nápravě škod podařilo učinit, je doba skutečné obnovy ještě velmi daleko. Šimon Pánek z organizace Člověk v tísni, která vybrala na sbírkách zřejmě nejvíce, v Mladé frontě tuto situaci popsal jako stav jakési kocoviny z toho, že zásadní výsledek se nedostavil. Ano, nemůžeme očekávat, že by se domy postavily přes noc, byť by se na jejich obnovu vybralo desetkrát tolik. Mediálně přitažlivá katastrofa nám však ukázala alespoň část reality méně rozvinutých zemí. Nevládní organizace již svou roli pochopily a stále více se orientují na spolupráci s místními organizacemi a na posilování místních kapacit. Je otázkou, kdy podobnou strategii přijme také náš stát. To samozřejmě bude záležet i na nás, nakolik budeme politiky tlačit ke změně jejich chování.


22. 3. 2005 - Zneužívá se azyl nebo žadatelé o něj?
( ) - Ve státě, kde si i dobře vydělávající podnikatelé mohou dojít pro sociální dávky, lze zneužívat leccos. Pochopitelně i tak choulostivou záležitost, jako je azyl. Jako českého občana mě však mnohem více než zneužívání azylu děsí zneužívání žadatelů o azyl v rámci populistické politiky státu a přezíravý postoj k lidem, kteří se jako uprchlíci ocitli v krajní nouzi.

18. 2. 2005 - V České republice o azyl raději nežádat
( ) - V těchto dnech je projednávána novela zákona o azylu. Pavla Burdová Hradečná z Poradny pro uprchlíky poukazuje na zhoršení právního postavení uprchlíků, které přináší. Novela především ruší možnost kasační stížnost proti rozhodnutí krajských soudů k Nejvyššímu správnímu soudu, aniž by se například posílil soudní přezkum negativních rozhodnutí ministerstva vnitra ve druhé instanci azylového řízení. Současný nedostatečný soudní přezkum rozhodnutí správního orgánu je tak ještě dále omezen. I tak je podle Poradny pro uprchlíky možné vysvětlit nízký počet udělených azylů v České republice.

28. 1. 2005 - Fair trade je normální
( ) - Partnerský obchod představuje reálnou alternativu k obchodu tzv. volnému, který zpravidla zvýhodňuje obchodníky, spekulanty, bohaté a silné na úkor producentů, spotřebitelů a přírody.

20. 1. 2005 - K novele azylového zákona: jak omezit žadatele o azyl co nejvíce
(Migrace online ) - Poradna pro uprchlíky se kriticky vyjadřuje ke způsobu harmonizace českého azylového práva s právem Evropské unie u novely azylového zákona, kterou na své 39. schůzi schválila Poslanecká sněmovna. Pavla Burdová Hradečná, právnička této organizace, si všímá především dvou bodů. První se týká omezování svobody až na dobu šesti měsíců u žadatelů o azyl, jejichž žádosti mají podle Dublinského nařízení být posuzovány jiným státem Evropské unie než je Česká republika. Až do doby jejich předání jinému státu nebudou smět tito lidé opustit přijímací nebo pobytové středisko. Dále je v komentáři k novele upozorněno na omezení svobody pohybu u žadatelů o azyl v souvislosti se zavedením územního omezení víza. Zde se Česká republika inspirovala německým zákonem.


Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | Další