Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Komentáře


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

12. 7. 2000 - Jak vypadá sexuální obtěžování v praxi
(Jana Valdrová, Econenct ) - My Češi máme smysl pro humor, rádi si na pracovišti zaflirtujeme a na rozdíl od Američanů dáváme ženám přednost ve dveřích. Řešit otázku sexuálního harassmentu zákonem nám připadá přitažené za vlasy. Nedávná epizoda z vědeckého pracoviště v Banské Bystrici však svědčí o tom, že důstojnost žen je nezbytné podpořit i represivními opatřeními.

21. 6. 2000 - S Uzlem, Saudkem a Jahelkou lze hovořit o harašení, nikoli o harassmentu
(Jana Valdrová, Econenct ) - Třicet let po sexuální revoluci v západní Evropě se česká společnost začíná zabývat tématem mezilidských vztahů z hlediska pohlaví. Musí totiž - nutí ji k tomu prudká změna životního stylu po roce 1989, ale zejména dramaticky se zhoršující postavení žen, které se stává předmětem kritických analýz mezinárodních komisí Evropské unie a OSN.Česká veřejnoprávní i komerční média doposud spatřují v tématu vztahů žen a mužů zejména tržně zužitkovatelnou zábavu. Svědčí o tom například televizí i tiskem hojně rozšiřovaný termín "harašení", degradující sexuální obtěžování na nevinné škádlení. Veřejnost přitom sleduje, zda předmět "harašení" projeví smysl pro humor a škádlení akceptuje, nebo překazí zábavu a domáhá se svých práv.


21. 6. 2000 - Skončí ženy v příštím tisíciletí v planetárních domácnostech? - Pár poznámek k ideologii "pohlavního" zneviditelňování
(Mirek Vondrážka, Aspekt ) - Začátkem letošního roku se v souvislosti s připravovanými změnami ve vládě některá významná česká média zaměřila na otázku postavení žen v politice. Tento zvýšený mediální zájem o postavení žen v české společnosti by mohl vést k domněnce, že po deseti letech konečně dochází v České společnosti k transformaci rodových stereotypů. Je tomu tak ale skutečně? Domnívám se, že bohužel stále tomu nic nenasvědčuje, spíše se mění jen strategie.


15. 6. 2000 - Dovolte, abych se představila: jsem žena vašich snů
(Jana Valdrová, Econnect ) - Dovolte, abych se představila: jsem žena, jakou si žádáte, o jaké sníte, jakou toužíte mít po svém boku. Vídáte mne v televizní reklamě, která Vaše dobře zaplacené představy zhmotňuje v konkrétní obraz. Jsem mladá, půvabná, štíhlá a sexy, je mi mezi čtrnácti a pětadvaceti lety. Ladné pohyby mé pružné postavy dávají vyniknout kráse mých hustých, dlouhých, obarvených vlasů. Má chůze připomíná tanec - je oslavou svěžesti a zdraví (právě jsem užila projímadla a rozevlátě běžím parkem ke stanici metra). Pro udržení svého mladistvého vzhledu udělám a koupím cokoliv, co pomůže zvrátit běh času v můj prospěch - existují přece krémy a mýdla, vyhlazující vrásky do šesti týdnů, do tří týdnů, okamžitě.


21. 3. 2000 - Feminismus nebyl a není problém jazykový
(Milan Machovec, Econnect ) - Cením si každého poctivého úsilí, zejména žen, které byly dosud nafoukanou "mužskou civilizací" vytlačovány na okraj společnosti. Ale protože zároveň považuji sám pojem "feministická lingvistika" za nesmysl (jakákoliv vědecká disciplína je svým obsahem, dosahem i nositeli všelidská - dokonce i gynekologie, protože občas se narodí podivný hermafrodit či příští "transsexuál") a i jiné návrhy paní kolegyně Valdrové (Jana Valdrová je germanistka a věnuje se oboru zvanému feministická lingvistika), považuji za scestné a vposledku pro feminismus za škodlivé, ozývám se.


Předchozí | 1 | 2