Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Festival Jeden svět uvádí výstavu o životě Romů

10.4.2002 - PRAHA (Člověk v tísni ) - Jako součást festivalu Jeden svět se koná fotografická výstava devíti předních českých fotografů "Očernění" o životě Romů u nás. Vernisáž výstavy proběhne 11. dubna v 16 hodin v divadle Archa, výstava potrvá do 30. dubna. Mezi autory fotografií jsou Karel Cudlín, Jindřich Štreit a Iva Zímová. Výstava je úzce spojena s projektem terénních programů v české romské komunitě, který organizuje společnost Člověk v tísni.
Fotografická výstava "Očernění" prezentuje devět různých pohledů na život lidí, kteří žijí v našem státě po boku majoritního etnika. Spouště fotoaparátu mačkali Karel Cudlín, Milan Jaroš, Maria Kracíková, Petr Sikula, Evžen Sobek, Vít Šimánek, Jindřich Štreit, Karel Tůma a Iva Zímová, a to na různých místech Čech a Slovenska, před třiceti lety nebo před měsícem. "Devět očí vidělo objektivem pokaždé jiným způsobem to, že Romové jsou lidé jako ostatní. A že vůbec nezáleží na tom, zda jsou černí či bílí, ale na tom, jaký je každý z nich," říká jeden z kurátorů výstavy Martin Šimáček ze společnosti Člověk v tísni.

Karel Cudlín nikdy nefotografoval Romy jako cílený projekt, avšak v jeho tvorbě mají právě oni své pevné místo, tvoří červenou nit vinoucí se jednotlivými soubory. "Jako student gymnázia a navíc jedináček z normální rodiny jsem se dostal do úplně jiného prostředí, systému hodnot, jiného zázemí, do bytu, kde žilo více generací pohromadě, který vypadal na první pohled zcela neuspořádaně a teprve později jsem zjistil, že ty vztahy jsou uspořádané, ale trošku jinak, než je člověk zvyklý. Dovedou žít bez přetvářky, to naše majoritní společnost často nedokáže," říká Karel Cudlín. Podle Jindřich Štreita by "dokumentaristé měli být nositeli pravdy, poukazovat na neřesti a špatné vlastnosti doby, ve které žijí. Jako lidé by se měli postavit na stranu těch slabších". Fotografie z počátku sedmdesátých let ještě nevládnou Štreitovým příznačným dokumentárním rukopisem. Nejedná se o čistý dokument ani o ryze aranžované portréty, můžeme hovořit spíše o výtvarné reportáži.

Výstava "Očernění" je navázána na projekt terénních programů, který se snaží http://www.pinf.cz/romske_projekty/obr/rom3.jpgo zlepšení životní situace lidí v lokalitách ohrožených sociálním vyloučením. "Jedinou možnou pomocí je sociální práce založená na poznávajícím a podporujícím vztahu ke klientovi a k jeho komunitě. Do této kategorie patří sociální práce v terénu, tedy v přirozeném čase a prostoru klienta," říká Jan Černý, ředitel projektu terénních programů společnosti Člověk v tísni. Klienty programu jsou lidé dlouhodobě nezaměstnaní, s minimální možností uplatnit se na trhu práce, lidé na sociálních dávkách, lidé se sníženými možnostmi vyhledat institucionální pomoc. Terénní pracovníci pomáhají řešit obtížné situace, ve kterých jejich klienti žijí. Společnost Člověk v tísni projekt terénní práce realizuje od roku 1999. Tým projektu má 32 členů, z 27 terénních pracovníků je 22 Romů. Partnerem programu je Open Society Fund Praha. Projekt dále podpořili Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, Nadace rozvoje občanské společnosti, Polaner Family, Velvyslanectví Spojených států amerických v ČR a Westminster Fund.

Další informace:
Kateřina Lišková, tisková
mluvčí festivalu Jeden svět 2002
tel.: 02/41011550, 0732 87 33 66
katerina.liskova@oneworld.cz

www.jedensvet.cz



Grafická verze tohoto článku