Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Rakousko a Česká republika souhlasí, že budou spolupracovat v boji proti změně podnebí

5.4.2002 - VÍDEŇ (MŽP ČR ) - Česká republika a Rakousko chtějí ještě těsněji spolupracovat v boji proti změně podnebí. Memorandum v tomto smyslu bylo včera ve čtvrtek ve Vídni podepsáno ministry životního prostředí obou států, panem Milošem Kužvartem a panem Wilhelmem Moltererem. Tato spolupráce se zaměří především na „společné realizace“, jak jsou stanoveny v Kjótském protokolu. Tento mechanismus předpokládá, že jeden stát může podporovat projekty, které omezují emise plynů působících skleníkový jev, v jiném státě.

Česká republika ratifikovala Kjótský protokol již v roce 2001. Rakouský parlament schválil ratifikaci dne 21. března 2002. Toto včera podepsané memorandum představuje významný krok k uskutečnění Kjótského protokolu. Prioritními oblastmi pro spolupráci budou využití obnovitelných zdrojů energie, zlepšování energetické účinnosti, jakož i rekultivační opatření a využití energie ze skládek odpadu.
„Společná realizace“ tak, jak je definována v Kjótském protokolu, zabezpečuje realizaci společných projektů na ochranu podnebí investora a hostitelské země, která povede k omezení emisí plynů působících skleníkový jev v hostitelské zemi. Za investice do projektů na omezení emisí v České republice může Rakousko získat poukázky na objem emisí, které si může započíst do svého cílového objemu emisí stanoveného v Kjótském protokolu. Rakousko musí do období 2008-12 snížit své emise plynů působících skleníkový jev o 13 procent ve srovnání s obdobím 1990/1995. Cílová hodnota snížení emisí České republiky určená Kjótským protokolem je minus 8 procent.
Jak pro Rakousko, tak pro Českou republiku je včerejší memorandum první dvoustrannou dohodou svého druhu. Rakouský program „společné realizace“ a „Mechanismus čistého rozvoje“ (projekty na ochranu podnebí s rozvojovými zeměmi) se v současné době rozpracovávají v rámci národní strategie na ochranu podnebí a jsou zamýšleny jako doplněk k domácím opatřením na ochranu podnebí. V České republice je rovněž rozpracováván první soubor směrnic pro projekty společné realizace. Takovéto projekty usnadňují omezování plynů působících skleníkový jev s účelně vyloženými náklady ve státech, kde je značný potenciál pro omezování emisí, ale kde chybějí nezbytné investiční prostředky.


Grafická verze tohoto článku