Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Bushův globální bluf: znečištění se bude dále zhoršovat

15.2.2002 - (Hnutí Duha ) - Bushova administrativa v noci na dnešek středoevropského času oficiálně potvrdila, že bude podporovat další zvyšování amerických emisí oxidu uhličitého, hlavního zdroje globálních změn klimatu. Koncem loňského března Bílý dům vyhlásil bojkot Kjótského protokolu, klíčové smlouvy, ve které se mezinárodní společenství zavázalo znečištění naopak snížit.

Plán předpokládá pouze snížení množství emisí na jednotku hrubého domácího produktu o 18 % do roku 2010. To znamená, že dokud americká ekonomika – a tedy i velikost HDP – poroste, bude se zvyšovat rovněž znečištění. Prakticky se tedy předem vylučuje jeho skutečná redukce.

Přitom Velká Británie i Německo své emise během 90. let snížily, ačkoli obě země zažívaly rapidní ekonomický růst. Britské znečištění kleslo o 7 %, zatímco HDP se zvýšilo o 25%. V USA se za stejnou dobu emise vzrostly o 14 %.

Plán Bílého domu navíc prakticky neznamená významnější změnu oproti dosavadnímu růstu znečištění. Během devadesátých let se americké emise oxidu uhličitého na jednotku HDP snížily o 17 % - tedy o poměr srovnatelný s tím, kterého Bushovi lidé hodlají dosáhnout během nadcházejícího desetiletí.

Odhaduje se, že Bushův plán zvýší americké emise o 36 % oproti závazkům Kjótského protokolu. V něm USA slíbily do roku 2012 snížit znečištění o 7 % oproti roku 1990.

USA se na světovém znečištění podílejí asi čtvrtinou. Vypouštějí na jednoho obyvatele 5,6 tuny oxidu uhličitého - zatímco Evropská unie i Japonsko 2,4 tuny, Indie 0,2 tuny a svět v průměru 1 tunu.

Ředitel Hnutí DUHA Jan Beránek řekl:
„Návrh představený Bílým domem předpokládá, že se americké znečištění, už nyní více než pětinásobné oproti světovému průměru, bude namísto dohodnutého poklesu nadále zvyšovat. Bushův plán nepomůže americké ekonomice – výhodu přinese pouze úzkým komerčním zájmům ropných, uhelných a elektrárenských společností, které financovaly prezidentovu volební kampaň. Hospodářství USA tento program paradoxně uškodí, protože posiluje jeho závislost na zastaralém spalování fosilních paliv a blokuje zvyšování efektivnosti a další moderní technologie včetně čisté výroby energie.“


Kontakt:
Jan Beránek, Karolína Šůlová





Grafická verze tohoto článku