Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Greenpeace vyzývá k přijetí novely atomového zákona

18.7.2005 - PRAHA (Greenpeace ) - Ekologická organizace Greenpeace dnes zdůraznila důležitost novelizace tzv. Atomového zákona (č. 18/1997 Sb.). Vyzvala proto starosty obcí dotčených stavbou hlubinného úložistě radioaktivních odpadů, aby apelovali na své senátory, kteří budou o předložené novele jednat ve dnech 28. a 29. července. Navržené znění zákona umožňuje obcím účastnit se řízení o povolení jaderných zařízení a narovnává tak současné diskriminační postavení obcí vůči silným energetickým společnostem. Novela dále řeší problém dosavadní nad míru omezené odpovědnosti provozovatelů jaderných zařízení za případné jaderné škody. Greenpeace považuje tato ustanovení za naprosto nezbytná.

"V souvislosti s hledáváním vhodné lokality pro trvalé úložiště vyhořelého jaderného paliva je potřeba úpravy atomového zákona ve prospěch posílení role obcí nanejvýš aktuální. Projednávaná novela zákona, předložená senátorkou Jitkou Seitlovou, přiznává obcím, a tím také občanům, základní nezbytná práva. Lidé musí mít možnost vyjádřit se k tomu, zda v blízkosti jejich domovů bude fungovat jaderné zařízení či nikoli. Současný stav odporuje principu rovnosti obsaženém v Listině základních práv a svobod. Přesto, či právě proto, proti přijetí podstatných bodů této novely vystupují lobbisté z řad jaderného průmyslu," uvedla konzultantka energetické kampaně Greenpeace ČR Hana Gabrielová.

Plénum Senátu ČR zahájí další jednání o novele atomového zákona 28. července. Pokud nebude novela přijata hrozí obcím, že se zákon zúží na pouhé kompenzace a rozhodnutí o umístění jaderného úložiště v jejich nejbližším okolí bude zcela v kompetenci úředníků z Prahy. Současně hrozí, že případné jaderné škody překračující 6 miliard korun ponesou daňoví poplatníci.

Greenpeace oslovilo starosty obcí dotčených plány na výstavbu jaderného úložiště během putovní výstavy fotografií o dopadech ruského jaderného zařízení Majak na životy lidí v jeho okolí. [1] Výstava, která probíhá v těchto dnech, upozorňuje na potřebu plné zodpovědnosti provozovatelů jaderných zařízení za způsobené škody a zrovnoprávnění účasti veřejnosti při povolování těchto zařízení. Obyvatelé vybraných lokalit, kteří již výstavu shlédli, ocenili zprostředkované informace o problematických otázkách jaderného průmyslu z "druhé strany". K pravidlům budování úložiště vyplývající ze současné legislativy měli občané téměř shodně negativní postoj, což podporují i výsledky místních 16 referend, které jednoznačně odlmítli budování úložišť v blízkosti dotčeným obcí. [2]

"Lidé se podivují nejvíce nad tím, že ten kdo stavěl elektrárnu, neurčil kam s odpadem. ‚To je stejné, jako bych si koupil koně, a neměl hnojiště,' vyjádřil se k této otázce důchodce v jedné z lokalit. ‚I při stavbě rodinného domku zákony ukládají, aby měl stavitel dopředu vyřešeno kam s odpadem. Jak je možné, že při stavbě tak závažného zařízení, jako je jaderná elektrárna, to požadováno není?', pozastavovali se při debatě o ukládání vyhořelého jaderného paliva někteří starostové," řekla Gabrielová.

 "Cílem naší putovní výstavy je zlepšit informovanost lidí o problematických otázkách výroby jaderné energie a možných alternativách výroby energie. Součástí projektu Majak je podpora přijetí původního znění novely atomového zákona právě připravené na projednávání v plénu senátu," shrnula aktivity Greenpeace Gabrielová.


Další informace:

Hana Gabrielová, konzultantka energetické kampaně Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667,GSM: 777 027 012, e-mail:
hana.gabrielova@cz.greenpeace.org

Zbyněk Havránek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, GSM: 606 126 968, e-mail:
zbynek.havranek@cz.greenpeace.org

http://www.greenpeace.cz/majak/


Poznámky pro editory:

[1] Výstava fotografií nizozemského fotografa Roberta Knotha s názvem "Poloviční život - Lidské osudy poznamenané jaderným odpadem z ruského zařízení Majak" pokračuje ve dnech 18. až 30. července v českobudějovickém Domě kultury Metropol. Po brněnské galerii Vaňkovka navštívila výstava při jednodenních zastávkách vesnici Dukovany a obce, které se nacházejí v lokalitách vybraných pro vybudování hlubinného úložiště radioaktivních odpadů.

Podrobné informace o výstavě a místech konání na http://www.greenpeace.cz/majak/

[2] Výstava se představí v těchto místech:

Brno     13.6.  -3.7.
Dukovany   4.7.
Budišov    5.7.
Hodov     6.7.
Dolní Cerekev    7.  -8.7.
Horní Cerekev    9.7.
Rohozná    11.7.
Batelov     12.7.
Deštná     13.7.
Lodhéřov    14.7.
Jindřichův Hradec   15.  -16.7.
České Budějovice 18.  -30.7. 
Týn nad/Vltavou   1.8.
Temelín    2.8.
Jistebnice    3.8.
Nadějkov    4.8.
Chyšky     5.8.
Chanovice    6.8.
Pačejov    7.8.
Blatno     8.8.
Lubenec    9.8.
Tis     10.8.
Mimoň     11.8.
Straž pod Ralskem    12.8.
Praha     říjen-listopad



Grafická verze tohoto článku